Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Zaměstnání

Bez kečupu

Petra Pokorná, věk: 34 let

Fejeton o úskalích práce v zahraničí, usmívání se a stížnostech britských návštěvníků restauračních zařízení.

Bez kečupu

„Jak můžu jíst hranolky BEZ KEČUPU?!“ zeptala se mě mladá Angličanka, když jsem jí jakožto servírka v jedné londýnské restauraci oznámila, že nemáme malé plastikové kelímky na kečup k jídlu, které si chtěla odnést s sebou.
Zírala na mě, jako bych jí právě oznámila, že žije v Matrixu a vše se jí jen zdá. Hranolky bez kečupu nemohla překousnout. Stát se to u nás, v Čechách, asi bych omluvně pokrčila rameny a tím by to bylo vyřešeno. Zákazník na západ od nás se ale s tak prozaickým vysvětlením nespokojí, že něco není, nebere jako odpověď.
On vůbec anglický zákazník má mnohem ostřejší zuby než ten český a pracovat v anglickém pohostinství je zkušenost, která vám zahýbe s perspektivou. Začnete se na věci dívat z jiného úhlu pohledu. Z druhé strany talíře. 
První, na co vás šéf v anglické restauraci upozorní, je, že se málo usmíváte. Úsměv je důležitý. Pohasnout vám může jedině, když si zákazník na něco stěžuje. V tu chvíli smíte koutky spustit a nasadit výraz účastný. Jako že ho chápete. Pro našince je to ovšem často problém. Anglický zákazník si stěžuje často a rád. Brzy jsem nabyla dojmu, že stěžování si na cokoliv je pro Angličana druh sportu. Stěžuje si na nepříliš teplé jídlo nebo naopak na příliš horké jídlo, stěžuje si na věci, na které by průměrného Čecha vůbec nenapadlo si stěžovat.
„Proč je moje porce masa menší než má kolega?“ zněla otázka. Co na to říct? Napadá mě, že vytáhnu nůž a kolegovi maso trochu zarovnám, aby měli oba stejně.
„Proč mám míň hranolek než kamarádka?“ To asi byly na večeři dvě milovnice matematiky.
„To kuřecí stehno, co jsem si tu dával včera, bylo větší než dnes. Proč je dnes tak malé?“
„Pravděpodobně ta dnešní kuřata míň jedla,“ odpovídám a chápavý výraz mi ne a ne naskočit.
„Omylem jsem upustila svou kukuřici na stůl, můžete mi přinést jinou?“ Jistě, jste přece v restauraci, my tady běžně trousíme po stolech hnůj, takže vaše obavy jsou na místě. Hned vám kukuřici vyměním a zapracuju na tom, abych to vytažené obočí zase srazila tam, kam patří.
Jedna obzvlášť povedená stížnost nebyla určena přímo mně, ale byla na mě – panu šéfovi si stěžovala zákaznice, že se málo usmívám. Nešlo mi to. Když jsem byla unavená a zákazníci taky neměli svůj den, úsměv mi na puse zkrátka nedržel, přestože jsem se snažila. A jak! Večer po celodenní šichtě mě chytaly křeče ne do lýtek, ale do koutků úst. Nezbylo mi nic jiného, než brát svou práci jako součást duchovního cvičení. Budu pozitivní za všech okolností, ba co víc, čím protivnější zákaznice, tím víc se já budu usmívat, umiňovala jsem si. Ráno jsem na sebe pohlédla do zrcadla a 14x jsem vyslovila nahlas větu: „Mám ráda všechny lidi a protivné zákaznice přímo miluju.“ Ne že by mě to přesvědčilo. Během dne jsem si ji opakovala v duchu i v práci.
„Víte, ty hranolky jsou sice teplé, ale já bych je chtěl opravdu hodně horké.“ A tebe taky miluju, říkám si pro sebe, věnuji pánovi úsměv od ucha k uchu, odbíhám do kuchyně a nabírám novou hromádku. Hranolky mě nemůžou rozházet.
Ale abych si jen nestěžovala, zákazníci uměli být také velmi milí. Obvykle platí přímá úměra a Angličané zachycený úsměv obsluze opětují. Schválně, všimněte si někdy, jak se chová český návštěvník restauračního zařízení poté, co vstoupí dovnitř. Začne se rozhlížet, s napjatým výrazem hledá volný stůl a nikterak se neusmívá. V Anglii se zákazník usmívá často už ve dveřích a trpělivě čeká, až ho ke stolu uvede číšník. Když si zrovna nestěžuje, dokáže být anglický konzument velmi milý, ale zná svá práva a umí být náročný. Může si to dovolit. V obrovské konkurenci restaurací je zvyklý být hýčkán a vyslovovat svá přání. Všichni ho zdraví, vítají a usmívají se na něj. Každé jeho přání je předem splněno, stačí zašustit platební kartou. Nezajímá ho, odkud se všechny věci berou a kdo je potom po něm zase uklidí. Všichni jsou tu jen pro něj. Pak se nelze divit, že když je něco jinak, zákazníka to vykolejí.
Ať tak či tak, práce v zahraničí je jednoznačně obohacující. Člověk se hodně dozví nejen o cizí zemi, ale i o sobě. A taky se vám může stát, že se naučíte víc usmívat na lidi kolem sebe a ten úsměv si navíc přivezete jako bonus i domů.
Oné mladé ženě v londýnské restauraci jsem v první chvíli chtěla říct, že svět je krutý, a stejně jako Helena Růžičková svému filmovému synovi v české komedii Slunce, seno… připomenout: co by děti někde v Africe daly za hranolky bez kečupu? Ale to bych byla nespravedlivá. Protože, ruku na srdce, každý máme nějaké zbytečnosti a drobnosti, bez kterých se nechceme v životě obejít, ať už je to závislost na cigaretách, kterými otravujeme vzduch sobě i ostatním, jízda autem na vzdálenosti, které lze pohodlně ujít pěšky nebo jen kečup na nezdravé mastné hranolky.
Nakonec jsem jí vyštrachala jeden malý kelímek, ovšem bez víčka. Přijala ho hrdinsky, s vědomím, že přistoupila na velký kompromis a pro svůj kečup na hranolkách vytrpí trošku nepohodlí, než ten kelímek nakonec odhodí na chodníku na autobusové zastávce.freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing