Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Minulost versus současnost, kdy bylo lépe ?

Vendula Šindelářová, věk: 23 let

Nedělní krátké posezení u šálku horké kávy a kousku voňavé bábovky u své babičky, zná každý z Vás. Ovšem, jak dlouho musíte přemýšlet, kdy to naposledy bylo? Doba, kdy nemáte pořádně čas se zastavit ani když ulehnete po náročném pracovním dni do postele, protože se Vám stále honí hlavou, co Vás čeká následující den se stala každodenním chlebem mnoha z nás. Zastavte a ohlédněte se. Nebo se snad chcete celý život honit za něčím a nevědět, proč vlastně?

Pamatujete si na hlášky tipu,, Za našich mladých let, se tolik lidi nerozváděli. “ ? A nebo klasická věta tipu ,, Sice jsme museli stát frontu na banány, ale tohle by se nikdy nemohlo stát.' I já znám tyto věty, které zejména starší generace rádi opakují. V dětství jsem to nechápala, v pubertě mi to přišlo vtipné a v dospělosti se nad tím začínám stále více pozastavovat.

Když se podívám na své okolí a na vztahy celkově, stále více se setkávám s tím, jak si lidé, kteří se milují až za hrob podvádí, manželské páry, které ještě před nedávnem byly příkladem krásného zamilovaného páru najednou řeší rozvodové papíry. Otázkou je ,, PROČ ? ' Myslíte si, že je to kvůli nedostatku času a kvůli rychlému způsobu života, který žijeme? Možná je to z části i proto, ale hlavním důvodem je, že jsme spolu přestali komunikovat, přestali jsme se bavit otevřeně bez předsudků a přestali jsme se vzájemně chápat a naslouchat a vyměnili krásu komunikace za chladné technické vymoženosti dneška. Přitom není nic jednoduššího než trávit čas s těmi, kteří nás dělají šťastnými, zastavit a žít, tak jak chceme. Je to prosté a jednoduché. Nebo si snad myslíte, že není? Chvíli se zastavte a přemýšlejte, třeba nad tímto...


V období vánočních svátků jsem se po dlouhé době viděla se svojí mladší sestrou a tátou. Jedno sobotní odpoledne dorazili a já byla ráda, že je v tom nekonečném vánočním shonu vidím a společně si užijeme chvilky strávené v kruhu rodinném. Po příjezdu  jsme si sedli všichni ke stolu a já uvařila kávu. Mladší sestra ihned vytáhla na stůl svůj nový mobilní telefon se spoustu funkcemi a táta naopak zase svůj tablet a následovala společná otázka ,, Jaké máte heslo na wifi?'. Možná Vám to nepřijde divné a musím se přiznat, že já se nad tím v tu chvíli také nepozastavovala, ale s odstupem času si to člověk uvědomí.


Žijeme ve světě, kdy rodina a čas trávený se svými milovanými je minulostí, žijeme totiž ve světě, kdy sociální sítě, internet a technika nahrazují normální způsoby komunikace. Všechny ty soukromé, intimní chvilky sdílíme na sociálních sítích, fotografie ze svých svateb, dovolených, líbánek, umisťujeme celá alba, každičký detail vidí ostatní, někdy i cizí lidé. Když si užíváme zasloužený relax se sklenkou vína a svíčkami, tak nezapomeneme vytáhnout mobilní telefon a umístit fotografii a nezapomínáme být aktivní ani když si užíváme klebetění se svými kamarádkami, v tomto případě lokalizujeme svoji polohu a každý vidí, co v kolik hodin děláme a s kým zrovna jsme. Před pár lety nemožné, dnes realita každého dne.


Přemýšleli jste někdy opravdu nad tím, jestli jste doopravdy štastní? Jestli všechno to, co děláte směřuje přesně tam, kam byste chtěli? Není důležité vědět, co chcete, ale nejdůležitější je, aby se Vaše sny staly skutečností, nikoli nezůstaly jenom v myšlenkách.


Dnešní doba je hektická, nikdo nemá na nic čas, všechno se děje, tak rychle, že někdy ani nevíte, koho jste za ten den potkali. Uplynou roky od ukončení střední školy a vy se setkáváte s bývalým spolužákem, se kterým jste se od té doby neviděli ani s ním nebyli v kontaktu, ale Vy víte přesně, co se v jeho životě událo, ikdyž jste se tak dlouho neviděli. Všechno totiž sdílí díky technice na sociální síti. ,,Normální a pokrokové?' Na tuto otázku si odpovězte sami. Jsme součástí světa, který se neustále díky technice vyvíjí a co bylo včera tabu je dnes rutinou. Možná se usmíváte nad poznámkami našich babiček a dědečků, jak byl kdysi život jiný, lepší, ale on opravdu byl. Možná bylo tehdy více práce, spousta nemocí, na které nebyly léky, ale lidé si byli blíže, komunikovali mezi sebou každý den, neměli telefony ani internet, ale měli jeden druhého.

Pouze Vy sami si určujete svůj směr, cíl a to jak svůj život prožijete. Jen to zkuste. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Erotika

Erotické prádlo aneb přece nebudeš TAKOVÁ

Lucie Jeřábková, věk: 48 let

Přečíst

Každá z nás někdy touží po erotickém prádle, chceme překvapit svého partnera a zvednout si vlastní sebevědomí. Někdy se nám to povede,...

Téma: Zaměstnání

Vždy perfektně upravená

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Šaty dělaj člověka. Upravená, neupravená, oblečená, neoblečená. O tom, co se Vám může přihodit v práci a jak se některé věci můžou...

Téma: Kamarádky

Zlatá česká klasika

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

O tom jak může vypadat klasická česká dovolená s přáteli na kolech. Šumava projetá křížem krážem, ušlapané nožičky a otlačený...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing