Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

Právo na rodinu

Eva Jindrová, věk: 36 let

Reakce na jedno z nejdiskutovanějších témat dnešní doby, ve kterém se nejčastěji angažují ti, kterých se to absolutně netýká. Zákony a veřejné projevy na dané téma jsou tvořeny na základě vlastních pocitů těchto lidí, a nikoliv na základě znalosti, zkušenosti a odborných poznatků.

Dvě z mých velmi dobrých a letitých kamarádek zakládají v současné době rodinu. Zakládají ji spolu, jako lesbický pár. Tohle rozhodnutí s sebou mimo radosti nese i mnoho úskalí, dokonce tolik, že si dovedu představit jedince, které by to odradilo. Holky se daly na těžkou cestu, která začala už dávno: napřed svoji orientaci musely přiznat sobě, potom rodičům, kamarádům, v práci.. Pořízení miminka znamená, mimo jiné, boj s úřady, nepřejícím okolím, i nemalé finanční náklady už na samotné otěhotnění. Do budoucna je pak čekají tisíce nepřejících pohledů, vysvětlování apod. Ale ony si nikdy na nic nestěžovaly, vždycky jsou si oporou,  a vše zvládají s úsměvem. Takže jim nemůžu než fandit a zase fandit!
A teď něco pro ty, kterým se to nelíbí: oba moji rodiče jsou typickým příkladem své doby – socialistická rodina vzešlá z tradic a novomanželské půjčky. Jedno dítě pro rodinu, druhé pro stát, hlavně nikde nevyčnívat a nikoho se nedotknout. K dokonalosti dovedeno ve chvíli, kdy se pán domu rozhodl splnit plán i v oblasti rozvodových statistik. Bylo jen vzácnou shodou okolností, jak tvrdil, že se to stalo přesně v době, kdy jsme se s bratrem dostali do puberty a úměrně našemu věku rostly i naše maléry. Bylo to období, kdy děti potřebují své rodiče snad nejvíc, přestože si to absolutně nemyslí a vynikají úctyhodnou fantazií, kterak snahu těch trapných seniorů bojkotovat. Stačily slabé tři hodinky srazu bývalých spolužáků ze střední školy, kam se jistá Helenka dostavila s fotkami svých dávno odrostlých dětí a prázdnou náručí, aby naznal, že s „fakany co se neumí chovat, a ženskou co je nedokáže vychovat“, on rozhodně čas ztrácet nebude. Oznámil nám to a hrdě odkráčel středem. Cestou pobral co se dalo, včetně zbytků mamčiny sebeúcty. Podobným způsobem se rozpadlo 17 z 22 manželství v našem svépomocí postaveném domě, jen tu nahradil Helenku alkohol, tu zas domácí násilí. Děti z těchto rodin jsou dnes víceméně v mém věku a jejich osudy jsou bohužel často dost podobné, ve smyslu rozpadlých manželství.
Já sama děti zatím nemám, ale rozhodně je plánuji. Určujícím faktorem pro mě, světe div se, není partner, ale moje osobní schopnost je zabezpečit, vychovat a zajistit jim dobré vzdělání. Zastávám totiž názor, i díky svým zkušenostem, že lepší žádný partner, než špatný. Tím neodsuzuji tradiční rodinu, přímo naopak, stále ji ctím a považuji za ideální model. Ale pokud to nefunguje, přes koleno to, jak se říká, nezlomím.
I proto mi doslova vstávají vlasy hrůzou, když slyším nebo čtu homofobní a sprosté výplody jedinců, odsuzujících homosexuály v otázkách jejich rodičovství. Bohužel se často jedná o politiky, kteří o nich bez sebemenší znalosti a zájmu dokonce rozhodují.
Mé zmíněné kamarádky jsou zhruba ve stejném věku jako já, obě mají vysokoškolské vzdělání a dokonce pochází z úplných rodin. Obě se ve svých profesích vypracovaly poměrně vysoko, a že to nebylo přes šéfovu postel je tady myslím nasnadě. Ze svých zasloužených platů odvádějí každý měsíc tučné částky, které jdou mimo jiné na děti některých našich spoluobčanů, kteří nic jiného, než právě ty děti, dělat neumí a nikdy nebudou. Když už, tak komu by se tedy mělo upírat rodičovství?
Minulý víkend prošel naším hlavním městem Prague Pride. Server idnes.cz zprostředkoval vyjádření Anety Langerové, která při té příležitosti vyzvala k „toleranci homosexuálů“. Anety Langerové si velmi vážím pro to, jak buduje svoji kariéru a pro její nezištnou aktivitu na charitativních projektech, ale tohle její vyjádření mě doslova nadzvedlo ze židle. Jaká tolerance?! Neměli bychom mluvit spíše o podpoře?
Mé kamarádky si naštěstí  od naší, v tomto směru stále ještě nevyzrálé, společnosti  život znepříjemnit nenechají a já už se nemůžu dočkat, až uvidím jejich děti vyrůstat. Vím, že udělají všechno pro to, aby jim dopřály nejen krásné a plnohodnotné dětství, ale celý odraz do života. Držím palce!
A jen mimochodem – nejsem idealista a moc dobře vím, že zdaleka ne všichni homosexuálové by byli dobrými rodiči. Úplně stejně, jako heterosexuálové.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing