Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Kamarádky

Cesta do života kamarádek

Anna Černá, věk: 29 let

Nedávno jsem byla s mojí kamarádkou Martou na odpolední kávě. Setkání jsme musely dlouho dopředu naplánovat, nebo spíše nechat náhodě. Matra totiž zastává vysokou pozici ve firmě zabývající se energiemi. Vysoká, štíhlá, odbarvená, úspěšná. To je její obraz. Každému je na první, maximálně na druhý pohled jasné, že ta pani rozhodně netrpí nedostatkem peněz. Povídaly jsme si o životě. Já vyprávěla o miminku, snoubenci a ona poslouchala. Při mém poslechu jsem nabyla dojmu, že je smutná. Zeptala jsem se jí, co se děje. Řekla mi, že je nešťastná. Odvětila jsem jí, že je přece bohatá a úspěšná a že musí mít štěstí, kam se podívá. V jejích očích, jakoby se zabydlela samota a mě to došlo. Ano, má peníze, ale roky již marně hledá někoho, s kým by mohla založit rodinu. Po hodině rozebírání života jsme se rozloučily a já doufala, že se jí podaří opravdové štěstí někdy najít.

Nedávno jsem byla s mojí kamarádkou Martou na odpolední kávě. Setkání jsme musely dlouho dopředu naplánovat, nebo spíše nechat náhodě. Matra totiž zastává vysokou pozici ve firmě zabývající se energiemi.

     Vysoká, štíhlá, odbarvená, úspěšná. To je její obraz. Každému je na první, maximálně na druhý pohled jasné, že ta pani rozhodně netrpí nedostatkem peněz. Povídaly jsme si o životě. Já vyprávěla o miminku, snoubenci a ona poslouchala. Při mém poslechu jsem nabyla dojmu, že je smutná. Zeptala jsem se jí, co se děje. Řekla mi, že je nešťastná. Odvětila jsem jí, že je přece bohatá a úspěšná a že musí mít štěstí, kam se podívá. V jejích očích, jakoby se zabydlela samota a mě to došlo. Ano, má peníze, ale roky již marně hledá někoho, s kým by mohla založit rodinu.

Po hodině rozebírání života jsme se rozloučily a já doufala, že se jí podaří opravdové štěstí někdy najít.

  Ten den jsem měla ještě jedno schůzku. V jiné kavárně jsem čekala na kamarádku Lindu. Nikdy neměla moc peněz. Žila z koruny na korunu, ale za to měla dvě děti, manžela, domek, ale i hodně dluhů.

      Dorazila o půl hodiny déle se řvoucím miminkem v náručí. Druhé dítě bylo pevně přikované k její levé noze. Tahala ho za sebou, jako velkou černou kouli. I ono se vztekalo. Ani jsem se nedivila, že nebyla v dobré náladě. Mastné vlasy smotané do ohonu, kruhy pod očima a smutný výraz.

Nedalo mi to a i jí jsem se zeptala, jak jde život.

„To víš, problémy. Vysoká hypotéka, manžel málo vydělává. Stále se jenom hádáme, do toho tyhle vztekavý děti. Prostě hrůza. Jsem z toho nešťastná“

Jela jako kolovrátek, který nelze zastavit.


       Byl to již druhý příběh, který byl úplně jiný, ale v něčem byly stejné. Oba se točily okolo peněz a slova štěstí. Každá chtěla, to co neměla. Jedna štěstí, jiná peníze a podle jejích slov i to štěstí. Napadla mě otázka, kde je vlastně ten střed, který udělá člověka šťastným a bohatým. Je bohatství nástroj k tomu, aby byl člověk šťastný? A jde být bohatý i bez peněz??

      Když bych měla srovnat obě dvě setkání, nedošla bych k žádnému závěru.  Marta má sice peníze, slávu a blahobyt, ale nemá děti a po večerech se nemá ke komu přitulit.

Naproti tomu Linda se dvěma dětmi a manželem neustále řeší otázku peněz a splácení půjček.

     Nechtěla bych být ani na jednom místě. Peníze sice přinesou moc koupit si, co chcete, ale přemíra peněz vás šťastnými rozhodně neudělá.

     Proto si strčím do kapsy 100kč na odpolední procházku, vezmu prcka do kočáru a půjdeme ven s vidinou, že nejsme o nic chudší než Marta a ani o moc bohatší než Linda, ale zato jsme šťastní a štěstí se rozhodně za peníze koupit nedá.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing