Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Kamarádky

Zůstat sama sebou

Jitka Kubešová, věk: 56 let

O tom, jak je důležité jít vlastní cestou, zůstat sama sebou. Jak je důležité nenechat se vyvést z rovnováhy, jak je důležité mít svůj vlastní kompas a řídit se jím.

Dlouho jsem váhala, jak tento fejeton nazvat. V hlavě se mi honila spousta názvů, ale nakonec vyhrálo to, s názvem : Zůstat sama sebou.                                                                

Těšila jsem se na setkání po letech se svou dlouholetou kamarádkou. Olinou.

Vyzbrojená lodičkami na deseticentimetrových podpatcích v barvě královské modři a stejně modrým krajkovým svetrem, bílé volánkové sukýnce, s vlasy sepnutými nahoře do gumičky, jsem vyrazila na určené místo. Byla to malá kavárnička v jedné z úzkých uliček, vedoucích od náměstí. Objednala jsem si latté a becherovku. Divné? 

No a co? Proč bych si jednou za čas nemohla dát něco alkoholického? Pořád jezdím autem, dokonce i na oslavy, jen dnes mám auto v opravě, takže …  

Čekání jsem si krátila částěčně čtením jednoho z těch ženských časopisů, které nacházíme v čekárnách a  částečně jsem očima sledovala osazenstvo u vedlejšího stolku. Muž, který podle barvy vlasů zcela jistě dlouhá pobýval v důchodu a žena také již mohla být ve věku mojí maminky, byla uhlazená, distingovaná, s rudými rty a nehty a kloboukem s širokou krempou na hlavě. Nerozuměla jsem, co si povídají, taky by to nebylo slušné poslouchat. Ale přiznám se, chvílemi jsem toužila zaslechnout alespoň slůvko z toho, o čem si povídali. Muselo to být něco příjemného, protože žena se mile usmívala a souhlasně pokyvovala hlavou, muž ji hladil něžně po ruce, upřeně se jí díval do očí a něco jí sáhodlouze povídal. V jeho očích byl patrný obdiv a v jejích se zračila láska. Byl na ně příjemný pohled a já jsem se tak trochu zasnila… Má to tak někdo štěstí, je krásné spolu zestárnout ….

Ze snění mě vyrušila Olina, která se přiřítila jako velká voda. Ztěžka dopadla na židli vedle mne, tašku narvanou bůhvíčím hodila na tu vedlejší, lokla si mého kafe a začala :  „No to je dost, že sis udělala na mě taky někdy čas.“ A od té chvíle nezavřela pusu. Hlava mi mohla prasknout pod návalem informací o tom, kdo jí v poslední době ublížil, kdo jí háže klacky pod nohy, jak zlobí děti, jak ji štve šéf, jak nic nestíhá, jak si nemůže nic dovolit, jak jí nikdo doma nepomůže… A tak povídala a povídala a já jsem se přistihla při tom, jak myslím na úplně něco jiného. Myslela jsem na to, jak zůstat sama sebou jako ona žena u vedlejšího stolku. Jak je důležité objevit sebe sama.  Svůj vlastní vesmír, svou vlastní duši.

 A proto naslouchejte sami sobě. Dělejte, co sami chcete, co se vám líbí. Klidně si kupte křiklavě červené lodičky a nehty si nalakujte rudým lakem. Pokud se vy sama v tom cítíte dobře, proč byste je takové nemohla mít. A že je vám už přes padesát? No a co? Důležité je přece jen to, abyste vy byla sama se sebou spokojená a šťastná. Nejezděte do Paříže jen proto, že tam byli vaši známí, když se vám líbí ve Skotsku.  Nečekejte, až vám nový milenec řekne jako první: „Miluji tě!“ Proč byste nemohla být tou první vy? Nedejte na hlasy kolem vás. Není to snadné, já vím. Stačí malý náznak nesouhlasu, kritická poznámka, zdvižené obočí, údiv … Nenechte se od svých záměrů odradit, bojujte za sebe. Riskujte.  Vaše vlastní cesta nemusí být jednoduchá, může být plná výmolů a objížděk, které vás budou chtít nasměrovat jinam. Ale vy se nedejte. Ta cesta je vaše a  pokud máte pocit, že vás na jejím konci učiní šťastnými, nenechte se od ní odklonit.  

„Haló, posloucháš mě vůbec?“, domáhala se Olina, abych vnímala  její  monolog. A já najednou měla jasno. Chci být sama sebou, chci jít domů a nalakovat si nehty rudým lakem.  


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing