Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Pochopit správně význam slov

Dana Beňaková, věk: 60 let

Ač stejné, leta používáné a známe slovo, může mít a časem dostat i jiný, naprosto odlišný význam, často právě opačný, než na jaký jsme leta zvyklí. Ale nakonec - proč se tomu bránit?

Svého času rozvířil svět tred úspory času v domácnosti, který si kladl za cíl hospodyňkám co nejvíce ulevit od každodenních nezbytných a dá se říci i nekonečných prací, které se opakují stále dokola.
Žena té doby už sice dávno neměla za povinnost jenom starat se o domácnost, děti a manžela. Žena té doby již měla také své zaměstnání, zájmy a koníčky, jenomže mimo toho nového, co získala, jí zůstalo i to, co již dávno měla, a to je starost o domácnost.
Mnozí se ještě dnes domnívají, že právě žena, a jen a pouze žena, je ke starostem o domácnost a práce s tím spojené přímo předurčena.
Pravda, dnes již ani žádná z nás nedrhne podlahu řejžákem a nevytírá starejma rozdrbanejma teplákama, nepere prádlo na vlaše ani netopí v žehličce horkými uhlíky. Přes to všechno ale je v domácnost práce stále víc než dost.
A jednou ze stále se opakujících a ne zrovna nejoblíbenjěších činností je žehlení. Pravda, jsou i tací, kdo trvrdí, že žehlení je v dnešní době už naprostý přežitek a ten je u nich už dávno zavrhnutý.
Namísto toho se u nich prádlo po usušení skládá pod matrace postelí a sedáky křesel či „podprdelníčky" na kuchyňských žídlích, od nejlehčího až po těžké huňaté osušky, aby se tak nějak „vyžehlilo" či srovnalo vlastní vahou a vahou toho kterého na něm sedícícho člověka.Tak prý dnes řeší problém se žehlením ledaskterá moderní žena.
No nevím, sice dnes existují různé voňavé aviváže a vůně se přidávají i přímo do pracích přípravvků, ale představa, že si na sebe oblékám tričko ,sice vyprané, ale následně lisované na židli, sice pod „podprdelníčkem", ale třeba notně zaprděným bůh ví od koho...ne děkuji.Tahle varianta skutečně není pro mne a nejspíš ani nikdy nebude.
Jistě,vyrábějí se i materiály s deklarovanou nežehlivou úpravou. Mylně jsem se domnívala, že ty se žehlit nemusí. Ale chyba lávky, po prvním vyprání a dobrém sušení to ještě jde, ale čím déle danou součást oděvu nosíte a nežehlíte, tím víc je to na ní vidět. A mým snem opravdu neníc chodit jak když mne právě požvejká kravička.
Nu což, tak to tedy tou žehličkou přejedu, je to nežehlivé, tak by to mělo jít o to líp, dneska už přece máme ty napařovačky a stěmi je žehlení snazší. Ano, je, ale ponejvíc právě těch klasických materiálů, kde pára dělá přímo zázraky.
Na tričko s nežehlivou úpravou ale ani napařovačka nějak neplatí. Čím víc žehlím, tím víc je vidět každý faldík, na jedné straně skončím a na druhé jak bych ani nežehlila, mohu začít znovu, opět ale s nulovým efektem. A tak ono tričko s nežehlivou úpravou převracím po žehlicím prkně sem a tam, zkouším žehlit po rubu i po líci, na různé teploty i stupně napařování, ale opět s výsledkem nevalným.
Nakonec své marné snažení vzdávám a přemýšlím, kde se stala ta chyba.
Ne a ne na to přijít, tak raději odcházím do kuchyně si k tomu svému přemýšlení uvařit alespoň pořádnýho turka. A jak si tak vychutnávám jeho nádhernou kávovou vůni, v tom ne to trkne.
No jasně, nežehlivá úprava. Proto to tričko vyžehlit nejde. Ono totiž zde ta nežehlivá úprava nejspíš znamená nevyžehlitelná!
Časy se hot mění a s nimi nejspíš i významy slov.
A proto nakonec zůstávám raději u starého osvědčeného, že jediný materiál, který se nežehlí, je, jak už ríkala moje babička, krep. Ten by se totiž tím žehlením naprosto znehodnotil.
Jinak zachovám věrnost spíše těm tradičním materiálům, se kterými si i dnešní moderní napařovačky poradí raz dva.
Když si při tom žehlení naladím svoji oblíbenou hudební stanici nebo použiju vlastních zdrojů z cédéček, nemusí to být vůbec nuda, ba právě naopak.A protože nikdo z rodiny není celý žhavý do případného odnášení kup vyžehleného prádla, mám také naprostou jistotu, že mne při poslechu právě té „mojí" oblíbené hudby nikdo rušit nebude. A pokud k jejímu u budu mít v dosahu ještě hrnek svého oblíbeného voňavého turka - není už dál co řešit . Rozhánět se žehličkou pro prkně pěkně do rytmu - rodina bude chodit „jak ze škatulky" a já mám svůj pravidelný hudební relax, spolu s prohřátím nedokrvujícíh se rukou, zaručený „až na věky ámen."

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing