Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

Možná to taky znáte

Renáta Šťastná, věk: 42 let

Maminkám jde hlavou všechno možné, často jsou přesvědčené, že právě jejich výchova je ta nej... Renáta Šťastná se dívá na výchovu poněkud jinak. A ne vždycky optimisticky. I když ...

Možná to taky znáte …

Asi to poznala nejedna maminka. Na začátku bylo předsevzetí, že bude zásadová, přísná a nic mu neodpustí. Ale než mu dá na zadek, proberete to s ním ze všech stran, na všem se vždycky dohodnou a budou kamarádi. A najednou tu sedí s hlavou v dlaních a, samozřejmě tak, aby to nikdo neviděl, brečí v koutku a zoufá, jak se jí žádné z jejích předsevzetí nepovedlo dotáhnout do konce. Jak byla nedůsledná i přesto, že sama sebe přesvědčovala, že bude dobrou matkou a nikdo na světě nebude důslednější než ona... Není vám to povědomé? Pokud nevíte, o čem mluvím, pak jste šťastní rodiče. Pak máte jistě výchovu pevně ve svých rukou, a co řeknete, to platí. Pak vás vaše dítě chová v úctě a jste pro něj opravdovou autoritou. Vytyčili jste mu hranice a za ně ho nepustíte.
   Já se sebekriticky přiznávám, že mně se to nepovedlo.  Nepovedlo se mi být pro dítě autoritou. A jestli ke mně chová úctu? I když bych si to moc přála a často je mi kvůli tomu do pláče, mám o tom, že mě ctí až za hrob určité pochybnosti. Je to smutné prohlášení, že? A víte proč? Protože jsem s ním vždycky všechno probírala ze všech stran, vyjednávala s ním, moje zákazy byly většinou jen na oko a protože mi ho bylo líto, nechala ho smlouvat, až vyhrál. Měl vždycky všechno, co mít mohl a většinou měl všechno, co chtěl. Jediné, čeho se mu nikdy nedostávalo, to byly spravedlivé výprasky. Já, ta matka, která chtěla být pro svoje dítě autoritou a být chována v úctě, jsem vždycky povolila. A tak dneska často sedím s hlavou v dlaních, a samozřejmě tak, aby to nikdo neviděl, brečím v koutku a zoufám si, jak se mi žádné z mých předsevzetí nepovedlo dotáhnout do konce, jak jsem byla nedůsledná i přesto, že jsem sama sebe přesvědčovala, že budu dobrou matkou a nikdo na světě nebude důslednější než já... Být dobrou matkou znamená i to, umět v tu pravou chvíli říct NE. Být dobrou matkou znamená i to, umět v tu pravou chvíli zvýšit hlas a nechat dopadnout dlaň, která strašně ráda hladí, na jeho zadek a nevyčítat ani sobě ani jemu. Prostě plesk a hotovo. Být dobrou matkou, to je opravdu zodpovědný úkol. A já, když sedím s tou hlavou v dlaních a tak dále, si říkám, že jsem ho prostě nezvládla, že nejsem dobrou matkou a ta úcta je kde asi...? Výchova je pro mě rovnice o mnoha neznámých a vím, že nejde být na to sám. Ženská prostě nemůže dělat mámu - tátu. Možná pár let, ale pořád? Já už na to, zaplať bůh, sama nejsem, ale teď teprve vyplouvají na povrch důsledky mé nedůsledné a demokratické výchovy. Dneska vím, že ve výchově neexistuje demokracie. A já, ta matka, která chtěla být atakdále, musím, navzdory tomu, že jsem byla přesvědčená, že si vystačím se slovy a vysvětlováním, po deseti letech říct, že tudy cesta nevede. Deset let, to už je to deset let!
   Když jsem já byla malá, diskutoval se mnou někdo? Ani nápad, na to si jasně vzpomínám. A i přesto, že jsem byla dítě, musela jsem denně konfrontovat fakt, že když rodiče něco řeknou, tak to tak bude, i kdyby mi to připadalo sebepitomější. A přestože moji rodiče se mnou nikdy nediskutovali, dneska se často diví, že trvám na něčem, co jim připadá sebepitomější a nutím to nebohý dítě k poslušnosti třeba příkazy a zákazy. Když jsem já byla malá, jasně si vzpomínám, nikdy jsem si nedovolila odmlouvat nebo zpochybňovat o tom, co naši řekli. Tak proč jsem to svému dítěti deset let tolerovala, ty jeho neustálé boje o moc? Proč jsem mu dovolila, aby pochyboval nad mými slovy a rozhodnutími?  Proč jsem nikdy neuměla být zásadová jako moji rodiče a nenastavila jasné hranice? Dneska vím, že máma může být se synem kamarád. Ale jen odsud sem. Prostě si ho moc nepřipustit k tělu. Pakliže to udělá, může si být jistá, že ji synek vnímá spíš jako starší sestru. A to není dobrá pozice. 
   Trápí mě, že jsem deset let žila v neblahé a naivní představě, že to takhle může fungovat. Ani jsem se nemusela probudit ze snu, abych pochopila, že NEMŮŽE! A je to tvrdé, hodně bolestivé zjištění. „SELHALA JSI, MATKO!“ vidím před očima jako obrovský červený vykřičník.
   Takže teď je na mě, abych to rychle, ale opravdu fofrem dala do pořádku. Pořád si myslím, že to ještě půjde, ale je za vteřinu dvanáct a čas nevrátím. Zjišťuju, že říct NE, nebo zvýšit hlas a nechat dopadnout dlaň, která tak strašně ráda hladí, na jeho zadek není tak moc těžké. A hlavně: je to účinné. Najednou věci fungují tak, jak měly fungovat už dávno. Spousta lidí o mně ví, že mám svoji hlavu, a že když si do ní něco vezmu, tak mě nic nezastaví. A i když si nabiju hubu, musím to vyzkoušet. Tak proč jsem ji měla v jiných, ve srovnání s výchovou, úplně nepodstatných věcech?


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing