Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: letní, Téma: Muži

Mít to srovnaný v hlavě

blanka bartova, věk: 42 let

Mužský svět je pro nás ženy složitý na prvni pohled a při letních procházkách nás dokáží překvapit a doslova odrovnat svými názory na život.   Tak tady máme konečně léto, prázdniny. Nebe je bez mráčků a po víc jak hodinové procházce kolem břehu řeky jsem zjistila, že můj syn má na svůj věk zajímavé názory. Cestou domů sbíráme na břehu oblázky a zkoušíme házet ploché kamínky stylem žabky do klidné vody. Někdy poskočí i třikrát po hladině, ale většinou se nezadaří. Na lavičkách sedí výletníci, celé rodinky a jejich kola jsou zaparkovaná o kmeny stromů. Děti pobíhají kolem rodičů a vesele štěbetají. Maminky z batůžků vytahují sáčky se svačinou a tatínkové dovádějí s těmi nejmenšími prcky těsně u břehu.

   Syn to vše chvíli se zaujetím sleduje a pak se mi vážně podívá do očí a řekne:

   „Víš, mami, dnešní holky si většinou myslí, že starší chlapi to už mají v hlavě srovnaný, ale není to tak. Ty sama jsi zářným příkladem.“ 

   Se zaujetím poslouchám a musím uznat, že má pravdu. Zklamala jsem se v jeho otci, který dal přednost svým koníčkům a nás odstavil na hodně vedlejší kolej.  Můj přítel je taky někdy jako malý kluk. Nic ve zlém! Většina mužských nad čtyřicet je stále plna ideálů a nesplněných snů.

   Někteří známí mají v oblibě autíčka, která jsou věrnou kopií závodních aut. Vídám takhle přes léto souseda od rodiny, jak s dálkovým ovladačem pobíhá před rodinným domem a závodní mini auto se řítí po chodníku sem a tam. Jeho syn stojí opodál a trpělivě čeká, až mu autíčko půjčí. Přitom je to chlapcův dárek, který dostal k narozeninám právě od svého otce. Nejlepší na tom je, že už celé roky jim zatéká do bytu, ale na to je dost času. 

   Sláva! Nejsem v tom sama. Kamarádky i okolí mi potvrdilo, že život s našimi drahými protějšky je hodně o toleranci z naší ženské strany a i když je to někdy smutné, tak se podřídíme. Protože, jak chlap nemůže realizovat své plány, je zle. Někteří se nedají a jdou tzv. přes mrtvoly. Jiní mají nepředvídatelné návaly vzteku a pak se chovají, že se nic nestalo. Hrají si se svými malými potomky, kteří ještě před chvílí nechápavě sledovali citové výlevy svých otců a nám ženským je do pláče.

   Nejsem soudce, ale už před více jak dvěma lety jsem si sama izolační páskou neodborně vyspravila protékající sifon pod dřezem a přítel mě včera odrovnal dotazem:

   „On je přelepený sifon. To jsi udělala ty?“      

  Doslova na něj zírám s otevřenou pusou a pak výbuch smíchu, který mě ale hned přejde, když vidím, jak se na mě mračí a kroutí hlavou.

     „Ano, já a představ si, že už je to takhle dva roky. Vím, máš moc práce a dalších věcí, ale už jsem ti o tom říkala.“ Snažím se o lehký tón a on jen nesouhlasně prohlásí:

   „Hloupost. O ničem nevím. Vypadá to ale příšerně. No hlavně, že to drží.“ A tím je to uzavřeno.

    Abych se vrátila k synovi. Právě má první známost a je pravdou, že se s onou dívkou seznámil, když platil v marketu u pokladny. Je to milá dívka a tak uvidíme, jak se to bude vyvíjet dál.

   „Víš, mami, všímáš si, kolik je tady párů a jaký je mezi nimi věkový rozdíl?“ Syn dospělácky a s důležitým výrazem ve tváři pokračuje v rozhovoru.

   „Myslíš generační. No v dnešní době je to normální, že si muž bere mladší partnerku, která by mohla být jeho dcerou…“ Nenechá mě ani domluvit.

   „Ne, myslel jsem vztah staršího chlapa, o kterém se jeho mladá žena domnívá, že zná hodně o životě a že ji zabezpečí. Jde jim přece hlavně o peníze a sex je na konci jejich priorit ve vztahu. Těm holkám zlatokopkám se zdá, že mají zajištěnou budoucnost, ale není to tak! Většina chlapáků to nemá srovnaný v hlavě ani po čtyřicítce. Nechci se tě, mami dotknout, ale tvůj přítel se taky stále hledá. Já si do budoucna dám pozor. Mám tolik plánů a to mi nemůže překazit nějaká holka a děti nechci. Stačí mi malá ségra a vůbec, rozmýšlím o tom, že se dám k cizinecké legii. Jsou tam větší možnosti než tady a můžu si tam udělat řidičák na vojenskou techniku, která převáží velké náklady. Taky se zdokonalím v angličtině a možná si i změním jméno.“ Zírám na něj s otevřenou pusou. V očích mám slzy a jen doufám, že si ze mě dělá srandu, protože už kolikrát mě napálil nějakou vymyšleností a v té chvíli se tvářil tak vážně, že jsem uvěřila.

   „Mami, vnímáš mě? Neboj, nejdřív dodělám školu, ale přidej, za chvíli poběží ten pořad o počítačových hrách a taky má volat kámoš, že spolu půjdeme na jedno.“ Ani mu nestačím, jak rychle přidal do kroku a mrzí mě, že jsem se opět nechala vykolejit. Vnímám křik dětí cachtajících se u vody a jen tak pro sebe si říkám, že mít to srovnaný v hlavě je asi v dnešní době vzácností. 

      


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing