Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Rodina

Zkouška manželství? Rekonstrukce!

Kristýna Kotulanová, věk: 29 let

Neznám větší zkoušku manželství, než je rekonstrukce. Bytu, domu, čehokoliv, zkrátka pokud se chcete přesvědčit, co všechno snese vztah, směle do rekonstrukce! Čím větší nadšení přitom budete na začátku cítit, tím větší zkouška to bude.

Když jsme si s manželem koupili první (a po zkušenostech předchozího roku doufám, že i poslední) byt, byli jsme naplněni pocity, mezi kterými převládala marnost, únava a zoufalství, protože koupě trvala skoro rok. Spolu s tím, jak mi utěšeně rostlo těhotenské bříško, bylo čím dál těžší v bance předstírat, že ano, tento příjem budu mít určitě i za rok!, a my jen doufali, že jednoho dne neporodím tváří v tvář hypoteční poradkyni, která mi při té příležitosti označí dítě razítkem zamítnuto.

Po roce se původní majitel konečně odstěhoval a na rozloučenou nám nechal spoustu umělých palem, osvěžovač vzduchu, pytel brambor a váleček na těsto (vzhledem k tomu, že byl čerstvě rozveden, považoval to patrně za základ zdravého manželství) a na oplátku si nechal klíče a dálkové ovládání k bráně parkoviště.  Najednou jsme byli plni nadšení a radosti, jak si byt, který jsme nazvali retro, ačkoliv méně optimističtí přátelé používali úplně jiná slova, zrekonstruujeme podle svých představ. Manžel nebyl, co se fantazie týče, žádný troškař.

„Všechno se dá udělat svépomocí!“ pokoušel se vzbudit podobné nadšeních i ve svých přátelích, které potřeboval jako levnou pracovní sílu.

Bylo to jedno z jeho oblíbených motivačních hesel, společně s Co neumím, naučím se na internetu a Nic se nedá zkazit tak, aby to nešlo opravit. Po opakovaném naléhání a nespočtu piv na jeho účet odtáhl manžel své méně obezřelé přátele na vařené nudli až do našeho retro bytu. Nezastrašeni pohledem na temně zelené zdi a všudypřítomné palmy se pustili do bourání, které slibovalo zábavu všech zábav, než ovšem zjistili, že příčka mezi kuchyní a pokojem pravděpodobně přežila světovou válku, ne-li obě, a chystá se přežít i všechny jejich pokusy o zničení. Bourali dva měsíce, když začal manžel nenápadně naznačovat, že vypovědět nájemní smlouvu k únoru bylo možná předčasné, a že bych mohla být tak hodná a nějaký ten měsíc těhotenství přenášet.

Po bourání následovala nová elektřina, štukování, malování a náš byt vypadal stále více retro – „retrem“ ovšem manžel nazýval praskliny, špinavé skvrny a padesát odstínu šedi na bílých zdech – , protože se ukázalo, že s trochou snahy se dá spousta věcí zkazit tak, aby už nešla opravit. Manželovi už k přesvědčování pivy nestačila výplata a ti, kteří u nás pracovali zadarmo, věřili, že chybami se člověk učí, což není v případě rekonstrukce ideální postup.

Stěhovali jsme se týden po tom, co nám skončila nájemní smlouva ve starém bytě, a půl roku po původně předpokládaném termínu stěhování. Samozřejmě i půl roku po termínu porodu. Měli jsme vymalováno šmouhově bílou, vybroušené parkety a jinak nic. Manžel mi předváděl všechny retro vychytávky, jako například prasklá obložení, špatně nařezané prahy a dveře, které nešly zavřít, případně otevřít – a těžko říct, co bylo horší –, s úsměvem až příliš širokým na to, aby byl upřímný.

Tehdy nastal zlomový okamžik našeho manželství. Po hodinách skládání skříní s miminkem na jedné ruce. Po bezesných nocích trávených představami, jak si konečně někdo všimne, že nám skončila smlouva a my ještě neopustili nájemní byt. Po večerech, kdy manžel prostě MUSEL pozvat Karla do hospody, když nám tak ochotně vyštukoval předsíň (nebo se o to aspoň pokusil). A výsledkem bylo tohle. Absolutní retro.

Váleček na těsto po původním majiteli si mezitím odnesla kamarádka, takže mé možnosti byly omezené.

Pak jsem si uvědomila, kolik snahy a síly jsme do toho oba dali, a kolik volných odpolední manžel v té hrůze strávil. 

„Co kdybychom si do té retro koupelny koupili magnetickou mýdlenku?“ navrhla jsem.

Protože teprve uprostřed temně zelené zkázy a umělých palem se ukáže, jak silné vaše manželství je.


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing