Home Fejetony
2023
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2023
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2023
Archív fejetonů
2013 - 2023

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2018, Kolo: zimní, Téma: Rodina

MDŽ

Marta Furchová, věk: 63 let

Mezinárodní den žen- svátek tolik opěvovaný i zatracovaný zároveň. 8.březen nám vždycky jako dětem přinášel...


MDŽ

Mezinárodní den žen

Svátek tolik opěvovaný i zatracovaný zároveň. 8. březen nám vždy jako dětem přinášel sváteční náladu už od rána. Hned po škole jsme chodívali zpívat a recitovat básně našim maminkám i babičkám do zdejšího kulturního domu. Všechny děti byly zapojeny do  programu. Ať už byli rození zpěváci či recitátoři nebo ve svém přednesu trochu pokulhávali. Snad to vyvolalo na tvářích přítomných maminek a babiček shovívavý úsměv, když se něco nepovedlo. Ale vše bylo připraveno s láskou a úctou k našim ženám a tak to dětem rády odpustily.   
 
Když produkce skončila, rozeběhly se všechny přítomné děti pod pódium, kde byly  v několika řadách květiny, zvané primulky, myslím. Každé z dětí popadlo jednu květinu, o které se domnívalo, že je ta nejkrásnější a běžely s ní ke své mámě nebo i babičce.Toho dne zlobily o něco méně než jindy, protože je určitě zasáhla ta slavnostní chvíle. Nechtěly ji porušit sobě ani svým blízkým.

     Uplynula léta a doba se o dost změnila. Dnes se uctívá jen kult mládí. Kdo už mladý není jako by ani nebyl. Stane se neviditelným. Pro společnost, pro okolí, mnohdy i pro rodinu samotnou.

Zase je 8. březen. Den trochu pošmourný, jak se na takový březnový den sluší. Vyšli jsme nakupovat. Do Lidlu. Platíme u pokadny. Ukládám zakoupené zboží i peněženku. Pohlédnu směrem k východu z prodejny. Od poslední pokladny, nejblíže východu se odlepí mladíček v obleku. Se zářivým úsměvem mi podává  žlutou růži s přáním krásného dne. Opětovala jsem jeho úsměv a zavzpomínala na svá dětská léta, na maminku, jak se její šedomodré oči rozsvítily štěstím a dojatě si sušila oči kapesníkem, když jsem jí podávala kytici květin. Bylo mi u srdce tak krásně. Poohlédla jsem se kolem sebe a všimla jsem si, že všechny ženy, které opouštěly obchod si nesly krásnou růži. Všechny, ať to byly mladé dívky, které se ulily z vyučování a doběhly si do obchodu pro svačinku, mladé ženy s kočárky i s ratolestmi různého věku, nebo babičky o holi, zápasící  s vozíkem na kolečkách, aby nákup dopravily bez úhony domů. Všechny se krásně usmívaly a vzpomínaly, co krásného je v životě potkalo a ještě potká, snad.  

Že by se začalo blýskat na lepší časy?


 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2023, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing