Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Příhoda kečupová

Renáta Šťastná, věk: 42 let

Často přikládáme význam úplně malicherným věcem, dokáže nás rozčílit banální a vcelku komická situace. Pojďme se na události někdy dívat s nadhledem. Má to význam nejen pro nás samotné, ale i pro okolí.

Příhoda kečupová

Mám ráda svůj ranní klid. Není mi zatěžko vstát i s hodinovým předstihem, abych v poklidu udělala snídani, vzbudila syna a pak s ním beze spěchu poklábosila a přitom si vychutnala svoji ranní kávu z hrnečku s medvídkem, který mám dobře dvacet let. Nemám ráda shon, obzvlášť pak po ránu. Svoje ranní rituály si nenechám vzít, i když to někdo možná nechápe a vnímá mě přinejmenším jako podivína. V noční košili to vezmu z postele přes kuchyň, kde si postavím vodu na kávu a Ondrův čaj a pak jdu teprve do koupelny a tak dále.

Dnešní ráno bylo ale trochu jiné. Po jediném pohybu, který znamenal otevření myčky, jsem zbystřila. Byla plná čistého nádobí. Musím ho uklidit. To není zdržení, trvá to sotva pár minut a je to. Ale až potom.  Nejdřív chodívám do koupelny kolem lednice, ze které vyndám mléko… Otevřela jsem dvířka, přiznávám, možná rychlejším pohybem, než je obvyklé a to, co následovalo, mi teď už připadá jako velmi komická situace. V tu chvíli jsem ale zuřila na nejvyšší možné otáčky. Někdo, možná i já, to nepopírám, umístil přímo rafinovaně úplně novou a tedy plnou lahev s kečupem do dvířek. Hups. Nejdřív se ozvala jakoby dutá rána a potom už byla ta červená řídká hmota všude. A když říkám všude, tak myslím úplně všude. Na podlaze jí bylo nejvíc. A to nejen před lednicí, pod lednicí a za lednicí, ale dokázala dostříknout až do koupelny, což je, bratru, nějaké tři metry. O tom, že moje světle žlutá noční košile, dlouhá až ke kotníkům, byla ve vteřině až ke kolenům kropenatá a béžové bačkory měly červené puntíky, o tom už radši nemluvím. Řekla jsem jen dvě slova, ale ta se neodvažuji opakovat. Ranní pohoda rázem skončila. A já jsem začala zmatkovat, jak to umím jen já. Dno litrové plastové nádoby viselo na vlásku a já nevěděla, kam s tím. Začala jsem lítat po kuchyni a hledat nejvhodnější nádobu. Když jsem ji konečně našla, pokusila jsem se do ní to všechno, co zbylo, nějak šikovně, a hlavně rychle, přemístit. Okamžitě jsem zaklekla a současně zaklela a dala se do uklízení. V tu chvíli se vynořil rozespalý syn, který má pomalejší ranní rozjezdy, a s dětskou nevinností v očích mi položil jednoduchou otázku: „Mami, ty jsi vykrvácela?“ Probodla jsem ho pohledem a on tak rychle pochopil, že si má jít po svém, že ve vteřině zmizel v koupelně. To, co následovalo, už ani nestojí za vyprávění. Uklidila jsem tu rudou spoušť a trochu se uklidnila. Když jsem pak v poklidu snídala a dopíjela zaslouženou kávu, musela jsem se pousmát. Vždyť přece nic nestojí za to, aby si člověk takhle kazil ráno. Přece mě nevytočí nějaký vylitý kečup. A proč si vybíjet vztek na jiných, kteří za to vůbec nemůžou. 

P.S. Všechno jsme stihli v obvyklém čase a bez sebemenšího zpoždění. Tak si tak říkám, proč já vlastně neberu věci s nadhledem hned v tu chvíli, když se přihodí? Možná proto, že se čas od času potřebuju zdravě rozčílit. A věřte, že pak mi jde všechno najednou líp od ruky …


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing