Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2017, Kolo: letní, Téma: Kamarádky

Krkonošský Modrý dol v letošním létě

Jana Kořánová, věk: 71 let

Jak jsme každý jiný, jiná osobnost a jedinečný a záleží na tom, jak nás život poznamenal, jaká jsme osobnost, jak žijeme, jak jsme spokojeni sami se sebou.

Krkonošský Modrý dol, neboli krásné krkonošské údolí s pohledem na Obří Důl a nejvyšší Českou horu- Sněžku.
Krkonošský Modrý dol je krásné místo Krkonoš a jedno z nejhezčích míst v naší republice, tak jestli jste tam nebyli, tak doporučuji! Čistý vzduch, průzračná voda v potoku a úžasný klid, vhodné jak pro sportovce, tak pro odpočívající. Byla jsem tam s kamarádkami : Lidkou, inteligentní úřednicí, Aničkou, švadlenkou z dvojčat, Jitkou, bezdětnou profesorkou, ač dvakrát vdanou, tak se chovající tak trochu, jako „stará panna" a pak s milou, velmi tolerantní Zdenou a ještě se špičkovou sportovkyní, lyžařkou - sjezdařkou, Jarkou. Co kamarádka, tak jiná osobnost.
Jarka , sportovkyně , je i výborná zahradnice na své zahradě u Pavlíkova, u Rakovníka a je vlastně dlouholetou kamarádkou Aničky, která bydlí blízko ní, v sousední vesnici. Jarka čerstvě ovdověla a ztráta toho pravého ji velmi zasáhla. Byla sice již podruhé vdaná, ale byla to láska s velkým L. A tak často vzpomínala, jaké to bylo krásné manželství, také se sportovně založeným mužem a sem tam uronila i nějakou tu slzičku. Jarka je nejen odvážná lyžařská „bojovnice", ale i dobrá řidička. Je drobná, až hubená a samý sval a samá šlacha. Nemluvící jsem ji nikdy nezažila a z 99% je to o lyžování. Určitou dobu se to dobře poslouchalo, ale dlouhodobě by to asi nebylo ono, to by bylo únavné. Ale my jsme společně byly jen šest dní, a to ještě bylo příjemné.
Anička je též „zahradnice" a je šťastně vdaná ač často naříkající na svého pohodlného, obtloustlého muže, pobývajícího často v blízké hospůdce, když nemá doma vařeno. A těch piv, kterým zapíjí samotu, bývá často daleko víc, než by bylo jenom na žízeň. Ale zvládá to, neopije se. Umí ale doma vše opravit, nejen u jejich auta, ale i na domě a kolem domu a je celkem šikovný a láska
mezi nimi zcela „neuvadla". A tak je Anička celkem spokojená, i když na něj nadává celkem často.
Vysoká, štíhlá Zdena má druhého muže, nyní druha-přítele, již několik let, a ač méně šikovného a hypochondrického, tak jim to „klape", co pokazí, Zdena napraví on a celkem si rozumějí. On by se rád ženil, ale Zdena nechce a stále mu to rozmlouvá s tím, že jí to takto , jak to je, naprosto vyhovuje. A proč ne? Dnes je jiná doba, než doba našich babiček a i maminek.
Jitka je hodně inteligentní, ale zvláštní člověk. Dost často se dostává do sporu s někým. Je to „tvrdý" a nekompromisní člověk, který má vždy pravdu i když pravdu nemá, ale dost často ji má. Do hor nosí, ke sportovnímu oblečení, bílé, krajkové rukavičky s kanýrem. Je to provokativní člověk s potřebou se čas od času ukázat, pohádat a potvrdit si svoji pravdu. Je „strojená" a věčně se špatnou náladou. Takové lidi jistě znáte, ale není jich , zaplať Pán Bůh, moc, neboť v nadávání se vyžívají. A stále dokazují, jak jsou chytří a tím si kompenzují hendikep z toho, že nemají dítě, že o něco nenávratně přišli. Jejich partner by musel být úplný beránek, aby to s nimi vydržel. A s Jitkou nevydržel už druhý, a tak je sama. Stále ještě několik hodin vyučuje na vysoké škole a to ji uspokojuje. Vedle takové nadřazené, vysoce sebevědomé, ženy by muž mohl sotva dýchat a být úplným „beránkem", nikoli sám sebou.
Lidka je tišší osoba, alespoň zpočátku, než pozná lidi, je nevěřící a „sova", tedy ráda si přispí, a tak na snídani chodila téměř až po snídaních nás ostatních, kdy jsme my již odcházeli na cvičení , nebo se projít a to byla „chůze na čas", tedy s měřením času jsme si měřili i tep, před i po chůzi dvou km po rovině a to jsme absolvovali každý den. Samozřejmě, že to bylo dobrovolné, ale v tak krásném, čistém prostředí , kdo by neodolal? Ale Lidka odolala a nechodila. Vlastně si vzpomínám, že jsem ji nevídala ani na výletech, byla tak trochu samotářem. Hodně odpočívala a bylo to znát na její postavě. Rozpovídala se až v druhé polovině našeho společného pobytu. Jak říkala, celý život byla zaměstnaná v kanceláři a tak práce s počítačem pro ni nyní, v důchodovém věku, není žádný problém tak, jako pro nás ostatní. Vedle toho je sečtělá a kulturně zaměřená a rozpovídá se až už trochu lidi, kolem sebe, zná.
Každá z těchto pěti žen představuje jiný typ ženy, každá je svá a jedinečná, tak jak nás život utvořil. Každá představuje jiný druh ženy se svými klady i zápory, s přednostmi i nedostatky. Podle toho, jaký byl náš osud, místo, kde žijeme a jak nám štěstí v životě přálo, či nepřálo a v jakém prostředí jsme která vyrůstaly a čím jsme se živily. Ale rozuměly jsme si všechny.
Z tak krásného a klidného místa, kam zajde jen málo lidí se občas podívat, se s „těžkým" srdcem odjíždělo, ale „hřálo" nás to a slíbili jsme si všichni, že se zde za rok opět setkáme. A to nás tam celkem bylo asi třicet žen a i několik mužů, manželů.

 

 

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing