Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Zaměstnání

Jak si hledat práci

Renáta Petříková, věk: 40 let

Snaha o veselejší pohled na vážnou věc, kterou nejspíš prožívají mnozí z nás. Jak si s tím vším poradit? No přece s úsměvem!

Jak si hledat práci

Právě jsem dostala ledovou sprchu ve formě výpovědi. Pracovala jsem léta u velké prosperující firmy, takže jsem si nepřipouštěla žádné starosti. Pokud budu odvádět dobrou práci, nemůže se nic stát.
Jenže ono je to dneska nějak všechno jinak. V minulé výplatě jsem měla prémii za dobré plnění úkolů a teď si nesu dopis na rozloučenou. Nejsem sama, jde o to, že celá naše sekce se přesouvá kamsi na východ. Vítězí vyšší zájmy, nikoliv vyšší princip, napadá mě cestou domů.
Přemýšlím, co budu dělat. V hlavě se mi okamžitě vybaví obrázek moderátora televizních zpráv, jak říká, že podle informací z úřadů práce jsou lidé po padesátce jen těžko zaměstnatelní, což se týká bez rozdílu mužů i žen.
Rozhoduji se nepodlehnout panice. Doma se posadím k počítači a začínám s vyhledáváním nabídek. Moc jich není. Přesto s  mírným optimismem začínám s obvoláváním.
Prvních pět pokusů můžu rovnou odškrtnout, protože v různých obměnách slyším, že je místo obsazeno. Připadám si, jako bych na záchodkách v metru hledala volnou kabinku.
Na dalších dvou číslech požadují na mail mé „sívíčko“. Slibuji ho, přestože netuším, co to je. Trochu mě zaráží, že nechtějí můj životopis, který býval dříve nedílnou součástí žádosti o zaměstnání.
Volám své kamarádce, abych se jí na záhadný požadavek zeptala.
„Ty fakt, nevíš?“ ptá se překvapeně.
„Hele, nejsem žádnej počítačovej expert. Tenhle výraz holt nějak ušel mé pozornosti.“
„Co je curriculum vitae, víš?“
„Jasně.“
„V tom případě jsi právě vyřešila tu svou záhadu,“ směje se.
„No jo! Obyčejné CV a jak důležitě to zní, když řekneš sívíčko.“
„Jestli chceš nové místo, tohle je ten správný klíč k tomu, jak ho získat. Nauč se obyčejné věci říkat složitě,“ dává mi radu a loučí se.
Nechápu! Vždyť se dnes pořád mluví o důležitosti komunikace mezi lidmi.
Pošlu tedy požadované a čekám. Za dva dny se mi ozve šéf firmy a sjednáme si schůzku. Na recepci pro mě přichází mladá dívka a vede mě za bussines managerem přes room, kde sedí asi dvacet lidí ve věku mé dcery. V kanceláři sedí ještě manager pro práci s lidskými zdroji. Ani jednomu z nich není víc než třicet. Začínám tušit zábavu.
Oba jsou zdvořilí a vstřícně, po americku, se na mě usmívají. Rozhovor vede odborník na zdroje a vyptává se, co si slibuji od práce v jejich firmě a jaký plat si představuji.
„Nevím, protože nemám představu jaký rozsah povinností a úkolů bych měla.“
„Máme volných několik pozic,“ dívá se zamyšleně, „záleží na tom, jaký typ pracovníka jste.“
„Nevím, na co se ptáte?“
„Chtěl bych vědět, jestli se cítíte být spíše štikou, lvem nebo medvědem,“ pokládá otázku a nenápadně nahlíží do poznámek, které má zřejmě z posledního drahého školení.
„Promiňte, to vážně netuším, ale zcela jistě vím, že jsem loajální, pracovitá, zodpovědná, pořádná, časově flexibilní a že si život bez práce neumím představit.“
Bussines manager mi podá ruku, předvede opět pevný stisk a slíbí, že se ozve. Ani po čtrnácti dnech tak zatím neučinil. Nečekám a hledám dál, poučena, že možná nezáleží tolik na tom, co umíte, ale důležité je, jak se prezentujete. Rozhodla jsem se nic nepodcenit a o víkendu vyrážím na studijní cestu do Zoo.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Erotika

Erotické prádlo aneb přece nebudeš TAKOVÁ

Lucie Jeřábková, věk: 48 let

Přečíst

Každá z nás někdy touží po erotickém prádle, chceme překvapit svého partnera a zvednout si vlastní sebevědomí. Někdy se nám to povede,...

Téma: Zaměstnání

Vždy perfektně upravená

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Šaty dělaj člověka. Upravená, neupravená, oblečená, neoblečená. O tom, co se Vám může přihodit v práci a jak se některé věci můžou...

Téma: Kamarádky

Zlatá česká klasika

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

O tom jak může vypadat klasická česká dovolená s přáteli na kolech. Šumava projetá křížem krážem, ušlapané nožičky a otlačený...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing