Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Zaměstnání

Hledám zaměstnání

Ingrid Hřebíčková, věk: 55 let

Generace 50+, jaké jsou vyhlídky? A jsou vůbec nějaké? Ve světě, kde se upřednostňuje mládí má vůbec šanci starší člověk? Jak řešit danou situaci?

Hledám zaměstnání

Je mi 55. let. Ztratila jsem práci. Ztratila jsem práci v ekonomickém úseku. Tam se přece ztrácejí nejvíce. Ztratila jsem práci, ale neztratila jsem sebe. Život půjde dál. Chci říct, že můj život půjde dál. Říká se, že všechno zlé je k něčemu dobré. Tak to zlé už mám za sebou. To je to, že jsem ztratila práci. A to dobré? To se teprve uvidí.
Celý život jsem pracovala v kanceláři, a tak je jasné, že jsem ji ztratila právě tam. Má cesta vedla po studiu rovnou do kanceláře, protože jsem vystudovala Střední ekonomickou školu. Dneska se jí říká Obchodní akademie. Dneska se totiž nazývá všechno jinak. Jinak se dnes věci mají. Na všechno se dalo nový název, nová nálepka. Na ulice, školy, obchody. A všichni věří, že to nové je lepší. Tedy hlavně ti mladí. A ti co nevěří, tak aspoň doufají. To doufá převážně střední generace. A ti dříve narození, těm se dnes říká senioři, ti namítají, že dřív bylo všechno lepší. Ale to je doména všech seniorů, nynějších, minulých i budoucích. Už moje babička, když jsem ještě byla malá holka, tvrdívala, že ten život stojí dneska za starej pendrek. Já mám sice pendrek ráda, ale babička ne, a tak tím myslela, že ten život nestojí za nic. Její i všech babiček a dědečků. Tenkrát ještě neexistoval slogan Svět se mění a my s ním. To aby se ti dávní dědečkové a babičky poučili a horečně se měnili.
A jelikož jsem ztratila práci v létě, je tudíž hezké počasí, půjdu si zaplavat a pro dnešek nechám všechny obavy a starosti plavat.
Ztratila jsem práci v informačním centru. Podnik je v likvidaci. Zlikvidováno. Tečka. Ale nad mým životem není tečka, nad mým životem je otazník. Teď bych potřebovala, aby někdo poradil mě. Třeba takhle, to by se mi líbilo:
Dobře oblečená anglická lady vstoupí do informačního centra:
- Good morning, how are you? Mám pro vás volné místo v kanceláři v centru Londýna. To se rozumí samo sebou, že dobře placené. Stačí jen potřebné doklady pro odjezd a hned můžete vyjet. Nebo byste raději do Los Angeles? I to by bylo možné. Hotovo. Vyřízeno. Samozřejmě k oboustranné spokojenosti. Cha cha!
A pak je tady další problém. Tedy já ho jako problém tolik nevidím, ale zaměstnavatelé asi ano, protože když si pročítám inzeráty, tak narazím na větičku:
Hledáme mladé kandidáty na pozici ...Anebo Pro svůj mladý kolektiv hledáme… A že těch  pozic není málo, co hledají absolventy odrostlé dětským střevíčkům, jsem měla možnost  poznat právě teď v této pro mě poučné době. Chápu, že zaměstnavatelé hledají na pozici břišní tanečnice mladé krásné slečny  s pohybovou elegancí, to by teprve byl tanec hlásit se dámy o generaci starší, avšak která žena v letech by se odhodlala ten krok udělat. A určitě by to nebyl krok dopředu, ale faux pas. Ale aby  mladá krásná slečna seděla u počítače, tak si myslím, že není až tak důležité být mladá a krásná, počítač sice umí podtrhnout písmena, ale podtrhnout krásu mladé dívky určitě ne. A když nastoupí do dobře prosperující firmy dáma v letech jako mzdová účetní, to aspoň pánové o svá tučná konta nepřijdou. V restauraci se hostům jídlo taktéž nezprotiví, připraví-li delikates jídlo žena dávno za zenitem než mladá dívka s tváří modelky, jen způsoby musí zůstat delikates.
Strach proniká do mé duše a přesto jsem rozhodnuta jednat. V paměti mi utkvěl slogan Svět patří těm, co se neposerou, a tak se taky neposeru. A co víc, do sloganu se také chci zařadit.
Agentury jsou tu pro všechny, pro ty se poserou i neposerou. Vyplním životopis, napíšu  motivační dopis a uvidím…
-Dali jsme přednost vhodnějším kandidátům…hlásí další odpověď na inzerát.
-To jsem sama ráda...
Tak to teda ne, když už mám radost, že mě nevzali, tak proč odpovídám.  Vstávat za šera,  vracet se pozdě večer. Ne to není nic pro mě, to je krok do tmy.
Ještě, že nejsem krátkozraká, to bych ani neviděla, co mě čeká. Ale co mě čeká? Zatím čekám jen já na kladnou odpověď , která nepřichází.
Přichází tak akorát léta a s nimi ruku v ruce trpělivost a síla čelit odmítavým odpovědím.
-Oni dneska nemůžou najít práci i mladí, na jedno místo se hlásí deset uchazečů, utěšují mi přátelé.
- Stoupá počet firem, co jsou v likvidaci, koncem roku má být x počet nezaměstnaných, pokračují povzbudivě.
-Ono to dneska za nic nestojí, nikam to nevede, snaží se utěšit sousedka v důchodu…
Co kdybych si založila živnostenský list na firmu, mohla by se jmenovat: 50 a víc nebo jen 50 plus, to si ještě rozmyslím. A tam budu radit: Je vám 50 + a hledáte zaměstnání? Potřebujete poradit? Hlavně se neposerte. Svět se mění a vy padesátiletí a více se měňte s ním. Vy za to přece stojíte. Když jsem to zvládla já, zvládnete to taky. Ale opravdu jsem to zvládla? Nebo si myslíte, vážení čtenáři, že bych nezbohatla? To už raději nechám na vás.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing