Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Kamarádky

I zubaři musejí snídat

Slávka Frančíková, věk: 37 let

Znáte tu situaci, kdy se vám zub ozve nečekaně (třeba po večeři, kdy jste se dali dokřupava opečené topinky) a víkend přede dveřmi. Můj případ. V pátek večer mě náhle přepadla ostrá bolest v puse, vlevo nahoře...


Jako zodpovědná pacientka chodím dvakrát ročně na preventivní prohlídku dutiny ústní. I když se věnuji pečlivě dentální hygieně a o zoubky se starám s láskou, občas se přihodí, že začnou bolet. A to většinou tak čtrnáct dní po návštěvě stomatologa, kdy rentgen i prohlídka žádný kaz či jinou vadu neprokáží.
Znáte tu situaci, kdy se vám zub ozve nečekaně (třeba po večeři, kdy jste se dali dokřupava opečené topinky) a víkend přede dveřmi. Můj případ. V pátek večer mě náhle přepadla ostrá bolest v puse, vlevo nahoře. Aha, to bude sedmička. Dost namáhaná stolička ustavičným kousáním a žvýkáním. Jelikož jsem vyrostla na vsi, kde si všichni pomáhali od bolesti přírodní cestou, a babské rady se dědily z pokolení na pokolení, mám bohatou výbavu zkušeností a znalostí i z oblasti alternativní medicíny. Což v mém jazyce znamená vata s rumem za ucho, žvýkání hřebíčku a výplach pravou moravskou slivovicí. Kdyby někdo v ten den u nás zazvonil, omdlel by alkoholovými výpary hned mezi dveřmi a označil mě za malou zoufalou notoričku. S hlavu zabalenou ve vatě umáčené od tuzemáku přežvykuju hřebíček a ruka svírá hrdlo 55 % pálenky, kterou si hodlám dokončit zubní hygienu. Na chvilku pomoc zabírá. Alkohol dělá své. Pro každý případ mám v záloze krabičku Ibalginu. Když zub vystřízliví, přichází na řadu právě on. V příbalovém letáku čtu, jak léčí zánět. To je ta pravá medicína a polykám pro jistotu hned dva. Musím přežít tyhle dva dny. A tak střídavě ukládám vatu za uši (pro jistotu už za obě dvě), žvýkám antiseptický zázrak, kloktám slivku a prokládám to protizánětlivou růžovou tabletkou.
Víkend přečkám opilá a otupělá léky. V pondělí ráno vyrážím ke svému stomatologovi. V čekárně sedí dva pacienti a čekají na zavolání. Usedám, opuchlá a ospalá na židli se smíšenými pocity a strachem, co mě čeká za diagnózu. Otevřou se dveře a vychází sestřička. Rozhlédne se a zjistí, že je tam někdo navíc. V duchu přepočítává pacienty a nějak jí to nesedí. Zvedám se, abych jí usnadnila přemýšlení, a sděluji, co mám za problém. Ihned mě zve dál. Ohrazuji se tím, že rozhodně nechci předbíhat a že to zase tak nebolí (což si vymýšlím), jen abych vstup do ordinace oddálila na co nejdéle.
Nakonec přeci jen vstupuji do mučírny a zdravím svého zubního lékaře. Cosi hledá v kartách pacientů, otočí se a zeptá se, s čím přicházím. A tak začínám vyprávět a popisovat svoje potíže a alternativní léčbu.
„Když nezabíral tuzemák na vatě, hřebíček ani pálenka, naordinovala jsem si Ibalgin. A když už nepomáhal ani ten, usoudila jsem, že jste na řadě vy" a podívala jsem se na něj. Zubař se lámal smíchy v pase a sestra s ním. Není nad to začít vtipnou historkou nový týden.
Posadila jsem se do nabídnutého křesla a začala si prohlížet nástroje. Hned jsem si je vybavila všechny v mé puse. Zázračná tableta přestávala mít účinky a mně se dělalo mdlo čím dál víc. Zubař zasedl na svoji otočnou židli, nasadil si rukavice a lyžařské brýle (tak říkám i těm zubařským) a povzbudil mě k činu. Otevřít ústa do velkého Á. Pak mně do nich vložil odsávačku slin, vzal do ruky zrcátko a poklepal na zub. Málem jsem vyskočila bolestí. „Vypadá to na zánět zubního kanálku, který se musí vyčistit" zhodnotil lékař celou situaci.
Při představě endodontického ošetření jsem se potácela v mdlobách znovu. To už měl stomatolog v ruce vrtačku a ujal se své práce. Vrtal, vrtal a vrtal, dokud jej nepřerušilo mé hlasité AU. Vrtačku odložil a nahlédl do zubu. Prohodil směrem k sestře, že odvrtal až moc. A co to znamená pro mě? V podstatě jen větší lepení plombou a vyšší suma za ní. To mě uklidnilo.
Pak vzal do ruky tenké dlouhé spirály a hodlal je nacpat do čerstvě otevřených kanálků. Začala jsem se hrůzou a děsem posouvat po křesle dolu. Zubař mě uklidňovat, že pracuje rychle, bezpečně a bezbolestně. Na chvilku jsem mu uvěřila, ústa opět otevřela a nechala se ho dál šťourat v zubu. Věděli jste, že správné a pečlivé ošetření může trvat až třicet minut? Připadala jsem si jako ve středověku v prostoru sklepení, kde se mučili ti, co se provinili za velezradu nebo bratrovraždu.
Dloubání bylo zdlouhavé a druhá zubařova ruka byla nevyužitá. Proč ji také nezaměstnat! A tak požádal sestřičku, aby mu z tašky vyndala snídani. Sestřička bez okolků podala panu doktorovi namazaný chléb s máslem a šunkou. Gurmán! Při nepříjemném šťourání začal přikusovat chleba. A zapíjet ho studenou kávou, jak stačil s plnými ústy poznamenat. Z hrníčku „Nejlepší šéf na světě". Nevěřila jsem vlastním očím a zmohla se s pusou dokořán jen na něco jako „Dobou chut". Zubař se usmál, kývnutím poděkoval a s čerstvě ukouslým soustem mně sdělil, že musí doplnit energii před náročným dopolednem. Pravděpodobně očekával davy takových zoufalců, mezi něž jsem patřila i já.
Než dojedl svou porci snídaně, stačil odstranit ze zubní dřeně zánětlivý proces. Konečně měl obě ruce k dispozici a mohl bezpečně zub uzavřít provizorní plombou. Za týden na kontrolu.
Zub bolet nepřestával a tak jsem večer zašla na pohotovost, kde jsem o něj přišla. Sloužící lékařka, nynější moje stomatoložka a kamarádka po zhlédnutí snímku zkonstatovala, že musí na extrakci. Zánět byl rozšířen i na okolní dva zuby, které se naštěstí zachránit podařilo.
Večer se stal osudným pro moji sedmičku i pro mne. Z lékařky se stala nejen moje osobní stomatoložka, ale i kamarádka do nepohody, co chodí do práce již najedená. Protože i zubaři musejí přece snídat.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing