Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Muži

Na kyvadle muž

Lenka Rajtmajerová, věk: 24 let

Fejeton je reakcí na nedávno ukončený výzkum, který prokázal, že muži jsou na dělání "pitomostí" stavění lépe než ženy.


V následujících řádcích si dovolím pokračovat v trendech posledních let. Jestliže i vy prahnete po nových informacích a probíráte se internetem či tištěnými plátky, jistě jste všimli, jak je lehké narazit na výsledky nějakého výzkumu. Zdá se, že jich měsíčně probíhají stovky, a to jen proto, aby vyvrátily ty dřívější. Nebo aby nás obohatily o nový poznatek. 

Narážíme na výzkumy s méně výstředními tématy. Jindy zase na ty, při jejichž čtení se zamýšlíme, zda nejde jen o žert novináře. S podivem obvykle zjišťujeme, že opak je pravdou; jde o seriozní výzkum. Otázkou ale zůstává, jde jejich výsledky aplikovat do praxe? Psi reagují na magnetické pole země, psalo se v jednom z nich. Toto tvrzení samo o sobě nepřekvapí natolik, jako když zjistíte, že ono magnetické pole určuje směr, kterým psi vylučují. Výsledek dalšího výzkumu: „Ženy mění častěji svého partnera než kadeřníka“, může jen směle navázat. Pokusím se ale navázat na článek starý několik týdnů. Vědci z Velké Británie prokázali, cituji přesně: „Muži jsou na pitomosti stavění.“

S takto znějícím tvrzením bych jako žena raději nesouhlasila. Rozdělím ho proto na jednotlivé části. 

Ano, muži pitomosti dělají a mají k tomu jistě větší předpoklady. Ne, jako obhajoba vám pánové tento výzkum nepostačí. 

Stejná myšlenka jde rozvést zajímavým směrem.

Všimli jste si někdy, že je historie ve většině případů tvořená právě muži? V závislosti na zmíněný výzkum se nám nabízí otázka: Je to pitomost, co dělá muže výjimečnějšími a do historie lépe včlenitelnými?

Nejeden známý muž by tomu totiž nasvědčoval. A my po nich právě zapátráme.

Za zamyšlení stojí, zda bychom znali Démosthenése, kdyby neměl tak netradiční koníček jako je vkládání kamenů do úst? Jak dlouho by zůstala Amerika neobjevená, pokud by si Kolumbus nastudoval cestu do Indie lépe? Či znali bychom Da Vinciho díla, kdyby je nemaloval nastydlý, a „prskanci“ na obrazech by nám nedával naději, že jde o symboly? 

Historie ale oplývá i jinou sortou mužů. Při úvahách o tom, co tyto osobnosti spojuje, jsem ještě jednu takovou vstupenku do ní našla.

Je jí takzvaný odstředivým syndromem. Pojem není o nic starší než sám článek a já vám vysvětlím, jak má podle mých představ fungovat. Syndrom zvýrazňuje lidem, a to převážně mužům, jeden z povahových rysů. Tím ho oddaluje od průměru. Takový muž se potom houpe od extrému k extrému; a my, ti co spadáme do hojně zastoupeného normálu jménem „průměr,“ k nim jen hledíme. S obdivem, nechápavě, s nenávistí, či touhou je napodobit. 

Ani teď nemusíme pro jejich zástupce sahat daleko. Skoro jako by jich bylo v historii ještě více. 

Hned narážíme na odvážného Spartakuse, úžasného stratéga Napoleona, chytrého Einsteina, majetnicky zaměřeného dobyvatele A. Velikého, a nesmíme zapomenout i na láskou oplývajícího Casanovu. 

A pak je tu i spousta takových, co disponují oběma předpoklady. Protože už jde ale o osobnosti, které svou přítomností tvořily ve většině jen smutné příběhy, do jejich hledání se pouštět nebudeme.

Tímto můžeme považovat úvahu nad výzkumem: „Muži jsou na pitomosti stavení“ za ukončenou. Za dámy věřím, že se pánové neurazí, když dáme britským odborníkům za pravdu, alespoň co se historického hlediska týká.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Erotika

Erotické prádlo aneb přece nebudeš TAKOVÁ

Lucie Jeřábková, věk: 48 let

Přečíst

Každá z nás někdy touží po erotickém prádle, chceme překvapit svého partnera a zvednout si vlastní sebevědomí. Někdy se nám to povede,...

Téma: Zaměstnání

Vždy perfektně upravená

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Šaty dělaj člověka. Upravená, neupravená, oblečená, neoblečená. O tom, co se Vám může přihodit v práci a jak se některé věci můžou...

Téma: Kamarádky

Zlatá česká klasika

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

O tom jak může vypadat klasická česká dovolená s přáteli na kolech. Šumava projetá křížem krážem, ušlapané nožičky a otlačený...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing