Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Moje rodinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Ne v každé rodině se dobře žije, ne každá rodina je "zdravá" pro každého. Je lepší únik z takové rodiny, a nebo trpět a přizpůsobovat se dál ostatním, silnějším, co v ní mají lepší postavení? A nebo se z ní odstěhovat?

Rodina
Mám velmi špatnou paměť, a tak jsem si ji odborně nechala vyšetřit a vyšlo najevo, že z utrpení a špatných mezilidských vztahů v mé rodině jsem ohrožena Alzheimrovou  nemocí. Je to dnes rozšířená hrozba mé generace. Mám-li „vyjít" ze vztahů bývalých soudruhů, kteří se vyskytují i v mé rodině a nezměněný způsob jejich navyklého jednání s lidmi slušnými. Tak docházím k přesvědčení, že ta milá, "Sametová" revoluce na ně byla až příliš milá.
Rozšíření této civilizační choroby má spojitost s nezměněnými, deformovanými vztahy. Samozřejmě, že k této deformaci je třeba mít sklon k emocionálně „podbarvenému", pokřivenému charakteru s nádechem agrese a se značnou ctižádostivostí. Takovým lidem chybí pokora a úcta k druhému člověku, ale nechybí jim silná sebeláska, touha, touha vládnout, ovládat druhé, jak již byli na to zvyklí v minulém režimu. Dělá jim dobře, že jsou vítězi, že ovládají druhé a že jim to nějakou dobu, či dlouhodobě vychází. A dál se mají dobře, jsou již z dřívějška naučeni tomuto, pro ně uspokojivému, způsobu života. Režim se změnil, ale oni se skutečně nezměnili, ale jen tak „na oko". Bohu žel, takových je u nás dost, a proto ta rozšířená nemoc se špatnou pamětí těch druhých, které tito vlastně ničí. A takto zničených či poničených členů rodin jsou u nás plná zdravotnická zařízení, s lidmi s demencí. aizhamrem a podobným degenerativním onemocněním. Protože toho zklamávání a bolestí si už zažili moc, je mnoho rozpadlých rodin a jedna z příčin může být i tato.
Než nechat se ničit svými blízkými, stojí za to se zamyslet, zda by nebylo na místě, odstěhovat se od svých „drahých" příbuzných, zvláště když je jich v rodině převážná většina. Takovou „výbornou" rodinku opustit a přestěhovat se, to už mě několikrát napadlo. Zásluhy jsou jejich za všech okolností, i když tomu ve skutečnosti tak není a jiné nebude. Co bylo špatné, to zavinil druhý, a co je dobré, to byla jejich zásluha. Takové „herce" mít v rodině, to jsou problémy a neshody a rozepře na pokračování. Má rodinka mě má zařazenou, jako „černou ovci" a tak jim to vyhovuje, už si na to zvykli, mají z toho výhody, tak proč to měnit? Samozřejmě, že pro mne je to nezáviděníhodná pozice. A když jsou ti nejbližší tohoto druhu, tak taková rodina, jako zázemí, jak by měla fungovat, tak nefunguje a je to těžké s nimi vycházet a v jejich společenství žít. Stále prohrávat! Já to již vzdávám a přestěhování vidím, jako svou reálnou záchranu před degenerativním onemocněním, bude-li to ještě možné.
Jakou „výhru" mají ti, co v takové rodině nežijí, kde se i ti mladší nepřizpůsobili jednání, jaké vládlo u nás v minulém režimu a i v některých rodinách přetrvává dosud. Je mi líto mých vnoučat, jak to mají těžší. V těchto rodinách jsou jedni „bílí" a druzí „černí" a těžko to lze změnit. Vyhrává tu zlo nad dobrem. Vyhrávají ti „chytří" z minulých let. S tím souvisí i ta značná rozvodovost u nás. A možná i v některých případech bezdomovectví. A bude toho víc.
A tak ta „jemná" revoluce byla až příliš jemná a změny nejsou v některých rodinách zas tak velké, jak se očekávalo.
V mé rodině se mnou třeba někdo vůbec nemluví, nestojím mu za to, aniž bych tomu člověku něco udělala, jiní se mě straní a prohodí se mnou ze slušnosti jen pár slov, a nebo jsou tu ti, co se bojí a slouží těm s „tvrdšími" lokty. Tak takto funguje moje rodina, kde jsem já tím špatným, nežádoucím elementem.
Ve starším věku se přestěhovat do neznáma chce velkou odvahu a tak se jí snažím „sbírat", abych to zvládla. Mnohdy je to těžký boj se sebou samou, ale „naděje umírá poslední" a tak jdu do toho. Přeci jen se mi nechce do léčebného zařízení, kde dožívají lidé z podobných rodin, jako je ta moje.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing