Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Rodina

O modrém kabátku, splněných přáních, zklamání a vzpomínkách

Mgr.Rozálie Tesárková , věk: 49 let

Krátký příběh o tom, jak snadné, je udělat dítěti radost splněním vytouženého přání, ale i ranit jeho duši a zničit jeho sen...

 


     Každý z nás po něčem touží, mohou to být věci obyčejné, hmotné a lehce hmatatelné, ale také přání, sny a předsevzetí. Obojí nám může zamotat hlavu, vyvolat v nás pocit, že pokud si svůj sen splníme, bude se nám žít lépe a na našich tvářích bude viditelný nejen pocit štěstí a spokojenosti, ale i vítězství a větší sebejistoty.

     Jako malá, pětiletá holčička jsem si moc přála krásný modrý kabátek s kapucí a bílou kožešinou. Byl nádherný, blankytná modř kabátku ve tvaru A kontrastovala se sněhobílou kožešinou, která lemovala nejen kapuci, ale i rukávy a dolní okraj kabátku. Nejhezčí kabátek na světě, který dokázal změnit obyčejnou tuctovou holčinu v manekýnu, princeznu, sněhovou vílu.

    Stalo se, že mi tenhle sen splnil táta. Člověk mě nejbližší, který podvědomě tušil, čím udělat radost lidem kolem sebe. Dělal a dělá jiným radost, zbavuje své blízké starostí a s grácií sobě vlastní umí některá přání a sny plnit. Kabátek mi padl jak ulitý a já si celé odpoledne užívala toho zvláštního pocitu stát se krásnou princeznou či vílou. Procházka skončila, kabátek zůstal na věšáku a já jsem s nadšením předvedla kabátek mámě po návratu z práce. Den skončil a já se těšila na další, hezčí ráno s novým kabátkem.

   To šťastné odpoledne mělo trvat věčně. Další ráno jsem svůj krásný kabátek na věšáku nenašla. Na věšáku visel stejný, ale přesto jiný kabátek. Bez bílých kožešin, s ustřiženou kapucí, která se dala připínat zipem. Sen se rozplynul. Z krásného kabátku pro víly se stal tuctový kabát bez duše a nápadu.

     Kabátek v očích mámy nebyl praktický – bílá kožešina by se špinila, kapuce by mohla někdy překážet a bez kožešiny se dá tenhle nový kabátek nosit i na podzim a na jaře, než se oteplí.

    Co na tom, že dítě mělo sen, sen, který trval jen malou chvilku. Nikdo se neptal, jestli chci kabátek změnit, jestli se mi bude ještě líbit. Praktičnost zvítězila nad krásou, zlomila srdce šťastnému děvčátku.

    Občas děláme věci a obklopujeme se věcmi, které se nám jen líbí. Jsou krásné, elegantní nebo jen „čučavé“, ale jejich hlavní devizou je to, že nás dělají šťastnými a spokojenými. Kvůli nim se rádi vracíme domů, díváme se do zrcadla nebo při jejich nošení děláme radost i ostatním lidem. Mají svou duši, energii, která nás pohlcuje nebo nabíjí. Jako kabátek, který mi navždy uvízl v hlavě a na který tak ráda vzpomínám. Bylo mi ctí nosit ho na sobě, byť to trvalo jen krátce.

    Pocit štěstí byl přemožen pocitem  zklamání a marnosti. Myslela jsem, že to tak zůstane napořád. Nedávno jsem probírala staré fotografie a narazila na jednu, o níž jsem ani nevěděla, že existuje. Stojí na ní pětiletá holčička a drží se za ruku s milovaným tátou. On má elegantní kabát a klobouk, ona krásný blankytně modrý kabátek s bílou kožešinou - splněný sen. A věřte nebo ne, z fotografie, která vznikla to odpoledne, vyzařuje štěstí, pohoda a spokojenost dodnes. Sen s pocitem štěstí se ke mně po letech vrátil.

     Vzpomínat se má, někdy se k vám vrátí, byť jen na chvíli, pocity, o které jste se nechtěli nechat připravit. Já jsem to štěstí měla, vzpomínám ráda, vždyť vzpomínky k našemu životu patří. Vzpomínky, sny a přání - jsou  jen naše, nenechme si je zbytečně brát. A můžeme-li i my někomu splnit sen, přichází doba k tomu nejvhodnější – doba vánoční.

     


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing