Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Rodina

Dopis Ježíškovi

Michaela Maisnerová, věk: 39 let

Trocha nostalgie, trocha vzpomínek a trocha zamyšlení v předvánočním čase. Třeba pro inspiraci, co si letos přát pod stromeček:)

Dopis Ježíškovi

Tak copak přinese mamince letos Ježíšek? Ptal se mne včera můj muž a s neskrývaným úsměvem čekal na odpověď. 

Ale copak já vím, co bych chtěla? Snad zase nějaký parfém, nebo boty, či noční košili z tmavě modrého saténu, která visí ve výloze luxusního obchodu se spodním prádlem a přijde na víc než letní dovolená pro dva? 

Aby, bylo jasné. Netoužím po luxusu, ani okázalých darech, ale VÁNOCE jsou pro mne a možná pro většinu z nás, něčím výjimečným. To není jako dostat knihu k narozeninám, nebo višně v čokoládě k svátku. Vždycky se těším na ten pocit, který mne vrátí do dětských let. Ještě dnes si pamatuji na to napětí a ten šimravý pocit v břiše, těsně před roztrháním papíru na nádherně zabaleném dárku. To vzrušení, jestli už to opravdu bude ta vytoužená panenka, nebo velký plyšový slon, kterého už od jara obdivuji u kamarádky Ivy. A Ježíšek nikdy nezklamal. Vždycky mi přinesl to NEJ přání, které jsem mu do dopisu psala velkými písmeny barevnou tužkou.

Jenže dnes, když pozoruji své dvě malé dcery při rozbalování dárků, jak jim svítí oči, jak projevují zcela bezelstně a velmi nahlas radost z překvapení, že je pod stromečkem opravdu to, co psaly Ježíškovi velkými písmeny barevnou tužkou, tak zjišťuji, že vše co si opravdu přeji, mám. 

Mám muže, který mne má rád. Mám děti, od kterých každý den dostávám pusu na dobrou noc. Mám zdravé rodiče, kteří jsou vždy ochotní pomoci. Mám bratra, se kterým je legrace. Mám babičku, která je plná elánu a v neposlední řadě mám opravdu hodně přátel, se kterými je mi dobře. 

Co si tedy mám přát? Co bych opravdu chtěla? O co si napsat Ježíškovi?

Tak třeba takhle:

Milý Ježíšku, 

chtěla bych najít pod stromečkem malé balíčky, ve kterých by byly poztrácené mléčné zoubky mých dcer. Jejich žvatlání, když jim byly dva roky. Pocity, které zažívám, když mi píší po zádech, nebo když mi vyprávějí o klucích, kteří je tahají za culíky, či o směšných paních učitelkách. Také bych chtěla zabalenou svatební pusu, nebo první víkend strávený s mým mužem. Chtěla bych si znovu poslechnout, jak mi maminka četla, když jsem byla nemocná. Dokonce bych chtěla i balíček se slzami, které jsem horlivě prolévala nad neopětovanou studentskou láskou. Nebo všechny ty souboje v dětském pokoji, o který jsem se dělila s mladším bratrem. 

Abych to shrnula, přeji si zkrátka úhledně zabalit čas. Všechny ty chvíle, které se už nevrátí a které si i já sama pamatuji velmi zkresleně. Chci prostě rozbalit balíček a potěšit se tím, jaké to bylo. Zavzpomínat si, ale přesně, ne zkresleně, i když s jistým odstupem. Říká se, že paměť je milosrdná, ale já bohužel zapomínám i to, co zapomenout nechci. Tak mi to prosím, prosím, prosím, letos nabalíčkuj. 

PS. Milý Ježíšku, 

protože jsem rozumná ženská a vím, že všechna ta přání jsou nemožná a všechny ty chvíle jsou kouzelné právě proto, že jsou jenom jednou a nejdou zabalit, tak mi prosím odpusť to vánoční dojímání a přines mi letos třeba proužkované podkolenky. Ty ještě nemám a Helča v nich už týden honí módu v práci.

Tvá celý rok hodná a poslušná M.

No není zkrátka nad to, zamyslet se alespoň jednou v roce nad tím, že člověk k šťastnému životu téměř nic nepotřebuje.

Anebo přeci jen, ano?


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Erotika

Erotické prádlo aneb přece nebudeš TAKOVÁ

Lucie Jeřábková, věk: 48 let

Přečíst

Každá z nás někdy touží po erotickém prádle, chceme překvapit svého partnera a zvednout si vlastní sebevědomí. Někdy se nám to povede,...

Téma: Zaměstnání

Vždy perfektně upravená

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Šaty dělaj člověka. Upravená, neupravená, oblečená, neoblečená. O tom, co se Vám může přihodit v práci a jak se některé věci můžou...

Téma: Kamarádky

Zlatá česká klasika

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

O tom jak může vypadat klasická česká dovolená s přáteli na kolech. Šumava projetá křížem krážem, ušlapané nožičky a otlačený...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing