Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Rodina

Kamarádka jménem puberta

Blanka Hošková, věk: 45 let

Není to tak dávno, kdy jsem si všimla, že se v poslední době mění doba. Tedy, přesněji řečeno, mění se životní styl, rytmus, myšlení. Měníme se i my, ženy. Máme vyšší nároky na muže (nebudu doma nikomu dělat otroka), máme vyšší nároky na děti (po maturitě půjdeš na vysokou, protože středoškolské vzdělání dneska nic neznamená) a máme také vyšší nároky samy na sebe (chci být krásná, nechci být stará, na tu pozici se do dvou let dostanu, kdyby čert na koze rajtoval).

 


   Není to tak dávno, kdy jsem si všimla, že se v poslední době mění doba. Tedy, přesněji řečeno, mění se životní styl, rytmus, myšlení. Měníme se i my, ženy. Máme vyšší nároky na muže (nebudu doma nikomu dělat otroka), máme vyšší nároky na děti (po maturitě půjdeš na vysokou, protože středoškolské vzdělání dneska nic neznamená) a máme také vyšší nároky samy na sebe (chci být krásná, nechci být stará, na tu pozici se do dvou let dostanu, kdyby čert na koze rajtoval).
   Jsme cílevědomé, ambiciózní, aktivní… a nechceme se vdávat. A taky nechceme mít děti. Minimálně do pětatřiceti let, což je o deset let později, než je ideální věk pro porod prvního potomka.
   Všemu dáváme přednost, zatímco dítě někde vzadu čeká. Dřív se říkalo „tys byl ještě na houbách nebo na fialkách.“ Dneska se neříká nic. Dneska dítě nehledá ani houby, ani fialky, ani nic jiného. Dneska stojí na konci fronty a čeká, až na něho přijde řada.
   Moje holčička taky čekala. Vzorně uzavírala zástup, ve kterém byla vysoká škola, stáž v zahraničí, práce, úžasná dovolená v Dominikánské republice, postup na vedoucí funkci, po několika neúspěšných pokusech volba vhodného potencionálního samečka a otce svých dětí, budování rodinného hnízda a intenzivní kurs angličtiny. Poctivě se posunovala, krůček po krůčku blíž a blíž, až si svoje místo na slunci přece jen vystála. A trpělivé čekání jí přineslo nikoliv růže, ale krásný a spokojený život v naší harmonicky fungující rodině. Respektive v harmonické rodině  fungující do jejích jedenáctých narozenin.
V den oslavy svých jedenáctin si pozvala na oslavu několik kamarádek a po vydařené párty se všechny dívky slušně rozloučily a odebraly se do svých domovů. Jen jedné se u nás zalíbilo natolik, že se rozhodla zůstat. Jmenovala se Puberta. Byla to její nejlepší kamarádka, která se spolu s mojí dcerou rozhodla, že z našeho nudného a nezáživně klidného prostředí udělá adrenalinové doupě.
Za nejlepší zábavu u nás doma považovaly představení typu:
„Já ji přerazím.“
„Nech toho.“
„Čeho? Škoda rány, která padne vedle.“
„Prosím tě, dneska je jiná doba.“
„Jak jiná doba? Táta mě mlátil jak nezralý žito a podívej, jakej dneska jsem.“
„No, to vidím.“
„Co vidíš?“
„Nic.“
„Jak nic? Jak´s to myslela? To je ironie?“
„Ne, není.“
„Ježiš, já ji přerazím.“
„Jo, a ona potom zavolá na linku bezpečí nebo tě napráská školnímu psychologovi.“
„Tak potom napráskám já jí, že se týden neposadí.“
Dalším oblíbeným bodem našeho domácího programu bylo hodnocení mých názorů, komentáře o vzhledu mého nového účesu a kritika jakýchkoliv lodiček, halenek, sukní… Myslím si, že vydržím docela hodně, ale tak špatný vkus, jaký měla Puberta a podsouvala ho mojí, donedávna té nejskvělejší holčičce na světě, byl i na mne moc. Proto jsem raději nic neřešila, dýchala jsem dýchala, ničemu jsem nerozuměla, nic jsem nepřeháněla, byla jsem totálně mimo, stejně bych to nepochopila a občas jsem byla chytrá jak wikipedie.
„Ty, mami, a proč se vlastně ráno doma nemaluješ?“ zeptala se mne jednoho dne dcera, když jsem odcházela do práce.
„Protože se nikdy nedostanu k zrcadlu,“ odpověděla jsem jí klidně a odplula jsem po schodech v těch nemožných lodičkách. Klíče jsem si dala do otřesné kabelky a ve dveřích jsem rozdělala ten sto let starý parazol. Prostě jsem byla trapná.
Když dostala v páté třídě jedničku z projektu o mužských a ženských pohlavních orgánech, zeptala se mě zcela bezprostředně a přirozeně:
„Mami, a vy s tátou spolu už, doufám, nespíte?“
V jedenácti letech!
„Spíme. To snad vidíš, ne?“
„Nedělej se. Víš, jak to myslím.“
Věděla jsem. Co jsem nevěděla bylo, jak odpovědět. Pokud možno co nejpřirozeněji a nejpřijatelněji.
„Už ne tak často jako dřív, ale spíme.“
„Fůůj.“
„Jaký fůůj? Vždyť ještě nejsme tak staří.“
„Hmm. Stejně si vás neumím představit. Hlavně tátu, jak na tobě…“
„A dost. Ty se nemáš co učit?“
„Klasika, co jsem čekala?“ odfrkla uraženě.
Bože, co jsem komu udělala? ptala jsem se toho nahoře a hledala jsem rozhřešení.
„Ježiš mami, ty se ve čtyřiceti ještě červenáš? No to je gól.“

   Proces emocionálního přerodu ve formě větších či menších záchvěvů, vibrací, vichřic a tornád u nás trval čtyři roky. Během nich jsem zestárla asi o čtrnáct let a naše manželství bylo v troskách.
   Dneska moje dcera vyměnila kamarádku jménem Puberta za kamaráda jménem Oskar. Viděla jsem z okna, jak se líbají a objímají a uvědomila jsem si, že se červenám i ve čtyřiačtyřiceti.
Najednou se mi udělalo zle. Je jim patnáct. A já si je vůbec neumím představit. Hlavně Oskara jak na mé holčičce…

Dneska je strašná doba.
Říkala to i moje maminka.
Říkala to i její maminka.
Jednou to bude říkat i moje dcera.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing