Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: letní, Téma: Rodina

Na chudé a potřebné musí být přísnost...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Rodina, rodina - základ státu, ke jinde hledat pomoc, než v rodině, tak nějak se to říká, a platí to s menší obdobou stále. Jenom někdy ta pomoc je, díky úřednímu šimlu, trochu víc než složitá.

Je to tak, ať o sebe pečujete a staráte se sebe víc, i vaše tělesná schránka se s postupujícím časem opotřebovává. U někoho víc, u někoho méně, někomu pomaleji, někomu rychleji.

Pokud to jen trochu jde, stále  si fandíme, jak vše zvládáme, nic od nikoho nepotřebujeme, jsme přece  plně soběstační.

No, a když jednou už to nepůjde… zdravotní a sociální pojištění si přece platíme. Byť nás ta sražená suma na výplatní pásce leckdy pořádně  štve a někdy si na to i pořádně od plic zanadáváme.  Hned ale zase „vezmeme zpátečku“, protože - dneska se dostane jiným potřebným, když já jsem zdravý, až nebudu moci já, dostane se pomoci  zase mně.

Hezké, a i logické. Jenomže na jeden zásadní problém jsme při tom svém uvažování zapomněli, a sice na úředníky, české úředníky. Na ty, kteří o těch kterých dávkách pomoci rozhodují. A tam je právě ten „kámen úrazu“.

Je mnoho případů, kdy člověka z plného zdraví nenadále skolí nemoc. Přes veškerou péči lékařů a jejich snahu mu pomoci, se po propuštění z nemocnice bez pomoci druhých neobejde. 

Řeknete si - požádám tedy  o ten příspěvek na péči a zněj si tu potřebnou pomoc zaplatím. Vždyť i sami lékaři vám to doporučili. 

První zklamaní zažijete ve chvíli, kdy vám na příslušném úřadě řeknou, že vyřízení trvá tři měsíce, že se nemusíte bát, že vám to pak zpětně všechno doplatí. Zpětně,jenomže vy žijete teď!  A ty potřebné služby, byť jenom ty nejnutnější, ty musíte zaplatit také teď.

Přesto vám zbývá jedno jediné, a to pouze čekat, čekat. Pokud se během té tříměsíční lhůty chcete tak nějak „připomenout“ a pozeptáte se telefonem, jak to s tou vaší žádostí asi vypadá, dozvíte se, že příslušný pracovník či pracovnice o tom ví a že vás musí doma navštívit kvůli zjištění vašich poměrů a soběstačnosti v domácím prostředí, ale že nebude lítat za každým extra, že počká, až toho tam v té dané lokalitě bude víc. 

Je sice dobré, že úředník svůj pracovní čas chce využívat racionálně, jenomže co když v dané lokalitě jste nemohoucí a odkázaný na pomoc druhých jenom vy, vy jediný. Ať už proto, že ti ostatní byli starší a buď už nežijí, nebo je jejich blízcí byli nuceni umístit někam do domovů s  pečovatelskými službami, či případně léčeben pro dlouhodobě nemocné. Nebo prostě v dané lokalitě kolem vás žijí jen samí relativně mladí a zdraví lidé. Co pak? To jako že se bude čekat, až oni také zestárnou a stanou se nemohoucími?  To snad ne!

Nakonec usoudíte, že telefonické sdělení úředníků se nedá brát až tak vážně a čekáte dál. 

Čekáte, a potřebnou pomoc si zatím hradíte z vlastní kapsy. Co vám taky jiného zbývá. Nezbytné zdravotní pomůcky, doprava na životně důležitá lékařská ošetření, protože zrovna  vaše zdravotní  pojišťovna  DOSIO (dopravní služba pro imobilní občany) neproplácí a jako vozíčkáři je vám sanitka na nic a to druhý, protože se do ní nedokážete na vozíku dostat, o  nějaké nájezdní rampě si u sanitky  můžete nechat akorát tak zdát. 

Takovéto  výdaje   vám to té  vaší kapsy ale  udělají díru víc než pořádnou. 

A to ještě můžete být rádi, že v dalších a dalších věcech a životně nezbytných úkonech vám poslouží rodinní příslušníci zcela zdarma, byť kvůli péči o vás musel některý z nich i opustit zaměstnání. 

Ano, opustit zaměstnání a tím ztratit i příjem, kterým by vám mohli případně vypomoci se zaplacením nezbytně potřebných služeb.

Jenže zatímco vy počítáte a každou korunu před vydáním nejmíň dvakrát obrátíte, úřady mají času dost. Že jste žádali na konci května? Do konce srpna přece času dost, tedy pro ně, vždyť lhůta je přece tříměsíční!

Zcela k ničemu je vám i slib ministra či vlády v médiích, že budou uvažovat a navrhovat zvýšení příspěvků na péči o nějaké to procento a tím hendikepovaným pomohou.

 Možná jo, ale spíš ne. Všichni ti úředníci, co jich kde je, zapomněli totiž na jednu jedinou, ale důležitou lety prověřenou  pravdu  -  že „kdo rychle dává, dvakrát dává“.

Tak vás napadá, že ti úředníci dost možná také čekají. Čekají ale na něco zcela jiného než vy.

 Nejspíše čekají na to, že během té nekonečně dlouhé tříměsíční doby se váš zdravotní stav zhorší natolik, že tam, kam se mezitím přemístíte, už žádný příspěvek potřebovat nebudete. 

Není totiž nic známo o tom, že v nebi nebo ať už i třeba v pekle, se za pobyt a služby s tím spojené by muselo platit. Tedy  rozhodně ne penězi.

 Jaké štěstí, že alespoň na Onom světě je to zařízeno jinak a dostane se tam stejně jak chudý, tak bohatý.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing