Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Vůně knihy

Irena Stollová, věk: 50 let

"Co sníš, co vypiješ, co přečteš a s kým se pomiluješ, to ti nikdo nevezme." Fejeton o tom, jak voní knihy - vhodný pro notorické čtenáře.


Pocházím ze čtenářské rodiny. Moje babička, která se v době první republiky starala o manžela, tři děti    a hospodářství, si vždycky našla čas na čtení. Dědeček jí sice často huboval a posílal ji radši nasekat trávu králíkům, ale příště babičku zase našel na schodech na půdu, začtenou do románu…

Dodnes nám po ní zbyla slušně zaplněná knihovna – většinu knížek nashromáždila až po dědečkově smrti, protože i když z nebes nesouhlasně kroutil hlavou, bránit jí už v ničem nemohl. Knihovna mi byla jako malé holce k dispozici, a to bez jakékoliv cenzury. Četla jsem vášnivě, co mi přišlo pod ruku: mayovky, verneovky a foglarovky, Arbesova romaneta,  vesnické romány od Vlasty Javořické, Čapkovy povídky, Zolovu Nanu a Studnu osamění od Radclyffe Hallové. Byla jsem jistě v každém ohledu „nejvzdělanější“ dítko široko daleko.

Také rádi vzpomínáte na prázdniny u babičky? Pro mě znamenaly vůni čerstvě natrhaných jahod, ledovou chuť křišťálové studniční vody a hlavně – vůni knih. Dodnes před sebou vidím své oblíbené místo v zahradě, pod velkým ořešákem. Babička mi tam rozložila pruhované plátěné lehátko a já četla a četla. Byla to regulérní závislost, asi taková, jakou mají dnešní děti na počítačových hrách a sociálních sítích. Největší prázdninová dobrodružství jsem prožívala s Cirkusem Humberto nebo Patnáctiletým kapitánem. Snad jediným dílem, kterým jsem se neprokousala, bylo Jiráskovo Temno. To byla přece jen příliš těžká literatura – nejen proto, že kniha vážila snad dvě kila.

Moje maminka taky zdědila zálibu po své matce. Ještě dnes, kdy je jí hodně přes sedmdesát, denně čte, používajíc čtecí lupu a hodně silnou žárovku do lampy, protože zrak už jí tolik neslouží. Z veřejné knihovny má už snad všechno přečtené, a tak ona i já někdy rády sáhneme po knížce z babiččiny sbírky.

Pokud si knihy kupujete, pak víte, že to není záliba zrovna nejlevnější, takže do knihkupectví se chodím spíše kochat a pokušení podlehnu jen výjimečně. Ale někdy je to opravdu těžké, regály jsou plné literárních skvostů i neznámých příslibů nových autorů. Nakladatelé a knihkupci určitě znají známé přísloví: Co sníš, co vypiješ, co přečteš a s kým se pomiluješ, to ti nikdo nevezme! Tiskárny chrlí stále nové a nové tituly s dokonale graficky vyvedenými obaly – novinky snad ještě vydychují horkost z tiskového stroje a voní tiskařskou černí. Jak jen to udělat, abych si alespoň některé mohla vzít s sebou domů?

Ještěže mám tu svou železnou zásobu čtiva po babičce. Jistě i vy mi dáte za pravdu, že například na chřipku nebo angínu pomáhá - kromě správných léků a horkého čaje - také vzít si do postele nějakou stokrát čtenou knihu a důvěrně známou cestou veplout do příběhu…


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.10. až 31.12.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Doma dusno

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Hadr na podlaze, neustálý koloběh, nekonečná poušť a "zvíře" lačnící po vaši krvi, to vše vás pronásleduje až do konce.

...

Téma: Zaměstnání

Znáte svoje ikigai?

Věra Černá, věk: 38 let

Přečíst

Setkali jste se už někdy s japonským výrazem "Ikigai"? Znáte svůj smysl života? Dokázali byste ho popsat? Já jsem stále "na cestě" za hledáním...

Téma: Muži

I taková může být láska

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska má tisíce podob. To všichni víme. Může být něžná jako právě rozvitá růže nebo vášnivá jako rytmy tanga....

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing