Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Když začne stavět loď

Alice Rousová, věk: 44 let

Dospívající děti. Z milých tvorů, kteří nám doposud naslouchali a kolikrát i obdivovali naše schopnosti, se znenadání stávají naši největší kritikové. A neváhají použít naše vlastní zbraně.


Už dávno nevoní dětským šamponem a ani pečlivě vybraným hypoalergenním pracím práškem. Přináší domů úplně jiné vůně. Často i pachy. Řekněme, že převažuje sůl a mořské chaluhy. 

„Můžu si půjčit noťas?“  - „A jak se do něj dostaneš?“ – „Všechny mamky mají stejný hesla.“ - Hm, vždycky jsem si myslela, že trpím odlišností. Ale nejspíš se to netýká kategorie „matka v očích dospívajícího syna“.

Tady, uprostřed pevniny, si začal stavět loď a ani mi to neoznámil. Jen se tiše vytrácí a smskami smlouvá o každou vteřinu z věčnosti, kdy už měl být po setmění dávno doma.  Pokaždé nezapomene okomentovat mé vlastní zpoždění. Nic před ním neschovám do vyšší poličky a pojistky do zásuvek už neuchrání jeho prsty. Staví si loď mimo mateřské území. „Bude tolik pršet?“ – „Neblázni, mami, to je přece moje věc. Už mi bylo patnáct.“ – Na to těžko něco říct. Každá odpověď selhává v očích, které mají jiný horizont než já.  Je vyšší. Nevidím před něj. A jediné, co mi zbývá, je věřit, že už má všechno, co jsem mu mohla dát.  A hlídat přístav, aby neodplul dřív než za tři roky. Navázat tajná kotevní lana a dobře je maskovat. Nejdřív před ním, a když mi na to přijde, pak před jeho kamarády. A modlit se, aby mu poslední zbytky respektu a úcty vydržely, alespoň než zvedne kotvy. 

Nikdy jsem před ním nezametala. Ale pokaždé věděl, proč a jak řešíme průšvih. Odřené koleno. Proradné jednání kamaráda nebo nespravedlnost učitelky. Kde vzal ten pocit, že už všechno ví? A líp! Zná každý můj trik, kterým jsem z něj soukala pravdu. Kličky, kterými jsem se ho kdy snažila přimět k nepříjemným povinnostem. A všechny mi je vrací. S vychytralostí starého rezavého hrdiny z bajky, co jsem mu ještě včera četla před spaním. Odpovídá na moje otázky, než je vyslovím. 
„Ty neznáš Bohatý táta, chudý táta?“ – „Ale ano, měli jsme to půjčený před pár lety. Znám to.“ – „Aha. No, Honza vlastně říkal, že to každej nepochopí.“ 
„Chlapče, Honza s tebou neprobděl horečky, netrávil bezesné noci hledáním cest z průšvihu, do kterého ses dostal sám, nebo tě do něj namočili jiní, nejspíš čtenáři Machiavelliho a podobných,“ chce se mi říct. Ale vzpomenu si, jak jsem to nesnášela, když mi ty věci připomínala moje máma. Tehdy jsem si slibovala, že tohle svým dětem nikdyzažádnoucenunebududělat. A je to tady. Zhluboka vdechnu ten svěží mořský vánek a mlčím. Zatím. Můj čas ještě přijde. 

Ani nevím, odkud bere dřevo, a jen tuším, kdo mu pomáhá s konstrukčními plány. Na tohle nejsou návody. A ani EU na to nemá předpisy. Když jsem ho čekala, byly dostupné informace o každém týdnu. Když se narodil, o každém měsíci. Pak po roce. Teď právě procházíme úseky cest, které nepokrývá ani GPS. Před lety mi v Bretani vysvětlili místní, proč mají dodnes v kostelích zmenšeniny lodí.  Až tu svoji spustí, uložím si její obrázek do hlavní lodě paměti a budu věřit, že se vrátí. Třeba jen na chvíli, ale celý. „Tati, ta košile ti dneska sluší! Nevíš, kde má mamka řasenku?“ – Po sotva třicetivteřinovém rozhovoru zahlédnu, jak dcera odchází z naší ložnice nejen s řasenkou, ale i s celým kufříkem a hedvábným šátkem! Já tady řeším… a někdo mi manipuluje mateřskou lodí! A s ladností toho druhu šelmy, která by na plavbu neměla ani pomyslet… 

Omluvte mne prosím, musím zkontrolovat ukotvení, a pak dát řeč s kapitánem. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing