Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: jarní, Téma: Rodina

Když začne stavět loď

Alice Rousová, věk: 44 let

Dospívající děti. Z milých tvorů, kteří nám doposud naslouchali a kolikrát i obdivovali naše schopnosti, se znenadání stávají naši největší kritikové. A neváhají použít naše vlastní zbraně.


Už dávno nevoní dětským šamponem a ani pečlivě vybraným hypoalergenním pracím práškem. Přináší domů úplně jiné vůně. Často i pachy. Řekněme, že převažuje sůl a mořské chaluhy. 

„Můžu si půjčit noťas?“  - „A jak se do něj dostaneš?“ – „Všechny mamky mají stejný hesla.“ - Hm, vždycky jsem si myslela, že trpím odlišností. Ale nejspíš se to netýká kategorie „matka v očích dospívajícího syna“.

Tady, uprostřed pevniny, si začal stavět loď a ani mi to neoznámil. Jen se tiše vytrácí a smskami smlouvá o každou vteřinu z věčnosti, kdy už měl být po setmění dávno doma.  Pokaždé nezapomene okomentovat mé vlastní zpoždění. Nic před ním neschovám do vyšší poličky a pojistky do zásuvek už neuchrání jeho prsty. Staví si loď mimo mateřské území. „Bude tolik pršet?“ – „Neblázni, mami, to je přece moje věc. Už mi bylo patnáct.“ – Na to těžko něco říct. Každá odpověď selhává v očích, které mají jiný horizont než já.  Je vyšší. Nevidím před něj. A jediné, co mi zbývá, je věřit, že už má všechno, co jsem mu mohla dát.  A hlídat přístav, aby neodplul dřív než za tři roky. Navázat tajná kotevní lana a dobře je maskovat. Nejdřív před ním, a když mi na to přijde, pak před jeho kamarády. A modlit se, aby mu poslední zbytky respektu a úcty vydržely, alespoň než zvedne kotvy. 

Nikdy jsem před ním nezametala. Ale pokaždé věděl, proč a jak řešíme průšvih. Odřené koleno. Proradné jednání kamaráda nebo nespravedlnost učitelky. Kde vzal ten pocit, že už všechno ví? A líp! Zná každý můj trik, kterým jsem z něj soukala pravdu. Kličky, kterými jsem se ho kdy snažila přimět k nepříjemným povinnostem. A všechny mi je vrací. S vychytralostí starého rezavého hrdiny z bajky, co jsem mu ještě včera četla před spaním. Odpovídá na moje otázky, než je vyslovím. 
„Ty neznáš Bohatý táta, chudý táta?“ – „Ale ano, měli jsme to půjčený před pár lety. Znám to.“ – „Aha. No, Honza vlastně říkal, že to každej nepochopí.“ 
„Chlapče, Honza s tebou neprobděl horečky, netrávil bezesné noci hledáním cest z průšvihu, do kterého ses dostal sám, nebo tě do něj namočili jiní, nejspíš čtenáři Machiavelliho a podobných,“ chce se mi říct. Ale vzpomenu si, jak jsem to nesnášela, když mi ty věci připomínala moje máma. Tehdy jsem si slibovala, že tohle svým dětem nikdyzažádnoucenunebududělat. A je to tady. Zhluboka vdechnu ten svěží mořský vánek a mlčím. Zatím. Můj čas ještě přijde. 

Ani nevím, odkud bere dřevo, a jen tuším, kdo mu pomáhá s konstrukčními plány. Na tohle nejsou návody. A ani EU na to nemá předpisy. Když jsem ho čekala, byly dostupné informace o každém týdnu. Když se narodil, o každém měsíci. Pak po roce. Teď právě procházíme úseky cest, které nepokrývá ani GPS. Před lety mi v Bretani vysvětlili místní, proč mají dodnes v kostelích zmenšeniny lodí.  Až tu svoji spustí, uložím si její obrázek do hlavní lodě paměti a budu věřit, že se vrátí. Třeba jen na chvíli, ale celý. „Tati, ta košile ti dneska sluší! Nevíš, kde má mamka řasenku?“ – Po sotva třicetivteřinovém rozhovoru zahlédnu, jak dcera odchází z naší ložnice nejen s řasenkou, ale i s celým kufříkem a hedvábným šátkem! Já tady řeším… a někdo mi manipuluje mateřskou lodí! A s ladností toho druhu šelmy, která by na plavbu neměla ani pomyslet… 

Omluvte mne prosím, musím zkontrolovat ukotvení, a pak dát řeč s kapitánem. 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing