Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: zimní, Téma: Rodina

Pět já

Martina Masarikova, věk: 30 let

Přestože jsem Býk a nikoli Blíženec, mám v sobě pět osobností, které se téměř neustále hlásí o slovo a někdy se dokonce i hádají. Říká se, že vydržet s některými lidmi je těžké, avšak co dělat, když máte v sobě takových osob pět?Přestože jsem Býk a nikoli Blíženec, mám v sobě pět osobností. 

       První je takzvané hodné já, které chce být za všech okolností hodnou dívkou, vzornou dcerou, pečlivou studentkou. Je to ideál, jenž bych si přála za všech okolností splňovat, avšak dodržet tento vzor chování je pro mě téměř nadlidský úkol. Druhé já je zlé, ani nevím, kde se ve mně někdy ty ošklivé myšlenky berou. Stačí vteřina nepozornosti a už je tam ten skřehotavý hlas, který se ke všemu staví negativně a kritizuje za všech okolností vše, a navíc i trochu popichuje a závidí. Taková být nechci, avšak po těch letech marného boje je mi jasné, že nad tímto já zkrátka nezvítězím. Přilepilo se na mě jako součást osobnosti lépe než ševcovským lepidlem. Třetí má část je velmi egoistická a dokáže se kvůli všemu hned urazit. Čtvrtá má osobnost je rozum, který neustále remcá a chce mít za všech okolností pravdu. 

       Nejhorší je, když se všechny tyto mé čtyři části dají do hádání, to je pak teprve kolotoč. A v samém růžku mě samé se krčí pátá část, strach, jenž mě od všeho zrazuje, před vším varuje a ve všem vidí nebezpečí.

     ,,Nejezdi na kole, něco tě přejede," varuje mě. 

      Za ty roky jsem se naučila nevěnovat mu už tolik pozornosti, jinak by jeho námitky ještě zesílily. Řídit se jeho radami, nedošla bych patrně ani na druhý konec pokoje, natož pak na nákup. Jako vždy vyrážím do obchodu, kde mi, když prohrál a neudržel mě doma, našeptává, že tohle je nezdravé, toto vypadá nebezpečně a tamto rajče je hnojené. Kdyby šlo jen o mě, tak nad těmito výtkami ledabyle mávnu rukou, avšak ohledně rodiny mávnout rukou nedokážu, čímž nade mnou získává jasný vrch. Než pak vyberu tu jedinou správnou potravinu, vracím se domů i po čtyřech hodinách, což však obvykle rozzuří většinu rodiny k nepříčetnosti. Ostatní oproti tomu jásají, když za ten půlden na nákupech přinesu něco více než jen útlý svazeček mrkve.

       Tato moje já mě nenechají ani minutu s vlastními myšlenkami a stále mi něco podsouvají, navádějí mě, od něčeho odrazují, dalo by se téměř mluvit o šikaně. 

       Jednou si před maturitou posteskla kamarádka:,,Proč já v tý hlavě nemám aspoň něco pořádnýho. A místo toho tam mám jen - jé, to je hezká sukně, jé, ten je pěknej, jé, to je kráva."

       Ještě teď se této větě občas zasměji, můj vnitřní svět je však mnohem bouřlivější.

       Když například s nákupním košíkem míjím krásnou dívku na vysokých podpatcích, aniž bych mohla čemukoli zbránit, mé ego okamžitě spustí:,,Ta je krásná, možná modelka a podívej se na sebe, malá, tlustá, skoro plešatá a ten její prstýnek se smaragdem, určitě ho dostala od přítele, takový mít nikdy nebudeš a když, tak určitě ne od přítele. Od tebe by si chlap nenechal vyprat ani ponožky.“

      A rozum do toho:,,Určitě je to lehká holka, kde by vzala na tu značkovou minisukni. To se musí takhle promenádovat v obchodě? Ať si to schová na molo.“

      To zlé já mě pobídne:,,Vjeď jí na nohu, uvidíš jak vykvíkne a aspoň se pobavíš. Proč by měla být šťastná, když ty nejsi?“

      ,,Už mám toho dost,“ zavelím rázně.

      Vtom vidím, jak dívce odpadl z kabelky kroužek se žirafou pro štěstí. ,,Žirafa nosí žirafu,“ rýpne si zlé já, avšak já ho neposlouchám. Automaticky se shýbám pro onu látkovou figurku a slečnu doháním.

     ,,Něco vám upadlo, " povídám zadýchaně a při tom si připadám jako to nejhloupější stvoření na světě. Hodné já tentokrát zvítězilo. Doufám, že i příště, vděčný úsměv té dívky je k nezaplacení. I když za to si nic nekoupím.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing