Home Fejetony
2020
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2020
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2020
Archív fejetonů
2013 - 2020

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2016, Kolo: jarní, Téma: Kamarádky

Nosatá, poďobaná, prsatá

Filomena Litleová, věk: 50 let

Naštěstí to není jedna dívka, ale tři. Odlišnosti ztěžující život. Vstoupí bez pozvání, sednou si na nás, jak mucha na koláč a hlodají a hlodají. Dávají nám nálepku „plebs“, chudina, člověk bezprávný, nevýznamný. Nevkusný fejeton pro mladé. Ve druhé půli let už víme, že vzhled je skořápka, která se oloupe.

Nosatá, poďobaná, prsatá
Naštěstí to není jedna dívka, ale tři. Odlišnosti ztěžující život. Vstoupí bez pozvání, sednou si na nás, jak mucha na koláč a hlodají a hlodají. Dávají nám nálepku „plebs", chudina, člověk bezprávný, nevýznamný. Nevkusný fejeton pro mladé. Ve druhé půli let už víme, že vzhled je skořápka, která se oloupe.
Co s tím? Vězte, milé plebské dívky, že vy druhé, jste ty nejdůležitější na světě. A jestli vám to ještě nikdo nikdy neřekl, já vám to říkám, mám vás obzvláště ráda. Vy máte totiž v rukávu něco, co nemají ty dokonalé. To vám ale odhalím až na konci.
První dívka, o které chci psát, se náramně podobá slavnému Pinochiovi, možná je to jeho sestra. Ať člověk dělá, co dělá, jejího nosu si nejde nevšimnout. Je tak ohromný, že ji rozděluje obličej na dvě znepřátelené poloviny. Volejbalová síť procházející dvěma hřišti týmů, na každém z nichž se děje něco úplně jiného. Někdy se stane, že prší z boku. Pravá část obličeje takové dívky je mokrá, levá suchá, nos je velký štít odráží nápor kapek.
Druhá dívka to už vůbec nemá lehké! Obličej má samý začervenalý hnisající kráter po akné nebo před akné. Kopeček nahoru, kopeček dolů. Pahorkatina. Nejhroznější jsou dny, kdy se onen výběžek chystá utvořit v naprosto komických partiích, třeba uprostřed čela nad kořenem nosu. Taková česká dívka se pak změní v indickou ženu, která má v těchto místech hinduistické znamení „bindi". Třetí oko krásy má výsostné postavení, aby si ho všichni všimly. Náš chuchvalec hnisu má ale postavení hanebné a jeho majitelka by nejraději strčila hlavu do písku. Obdobně nechvalné místo je třeba uprostřed brady v kombinaci dvou maxiuhrů na tvářích s naprosto synchronním umístěním. Tak, jako bouřící sopku nikdo nezastaví, tak ani proces zrajícího nežidu žádný make up nezakryje. Říkám vám, že odvaha takové dívky, která má před celou třídou důležitou prezentaci a má podat bezchybný výkon, je větší, než odvaha dobrodruha, který se potopí mezi hejno hladových žraloků.
Třetí dívka to má zdánlivě docela v pohodě. Ale omyl! Prsatice, která je opravdu výjimečně obdařená, to má nejhorší. Není ani moc obézní, na bříšku pár tukových prstenců, rozhoupaný měkký zadeček. Ale ty neúměrně veliká ňadra! Zlobí ji! Jsou jak dráždivé vlny tsunami, které vždycky zaplaví všechno a všechny. Když vejde do uzavřené místnosti mezi muže, nemusí promluvit ani slovo. Nálepku komiksového sex symbolu lze s takovou výbavou jen těžko vyvracet. Tak ráda by byla decentní a ušlechtilou ženou, které mladý muž nadbíhá, aby se dozvěděl něco o její obětavé práci mezi skauty, podíval se na její výstavu fotografických koláží nebo s ní debatoval o záludnostech výuky čínského jazyka. Nic takového. Její prsa všechno převálcují. Čím to je, že i chytří muži si chtějí prostě sáhnout, že si přejí, aby jim alespoň na chvíli přistálo jedno dmoucí se ňadro na jejich vzrušeném mozku. Živočišnost mužů a přitažlivost selsky rostlých žen zkrátka nelze změnit. Pro takovou dívku je to devalvujícím měřítkem své vlastní hodnoty. Nebude mít nikdy jistotu, zda po ní budou její nápadníci toužit v její kompletní podobě i s jejím charisma, nebo si oblíbí jen její některé části. Každá víme, jak je těžké, poznat toho pravého pro dívky, které nic tak zjevného nemají a navíc musí i sami sebe obelhávat pushupkou. Natož pak pro obdařenou dívku, která má stále u sebe tak zavádějící nástroj pro sblížení.
Tři hrdinky! Vzorečky různých obtíží! Moje oblíbenkyně!
A v čemže to mají ony nešťastnice tak dobré? No přece v tom, že ony jsou ty vyvolené, které dostaly šanci jít „přes to", ony mají tu startovní čáru posunutou o pár metrů dál, ale můžou vyhrát. Vyhrát v tom smyslu, že se rozeběhnou a nebudou kontrolovat ostatní dráhy ani očekávat medaile. Nepsala jsem záměrně o tom, jak se neduhů zbavit. Něco jde zmírnit, upravit, přijmout. Nebo být zkrátka chytrá a mít pro ruce připravenou uzemňující ochrannou větu. Důležité je, nepoměřovat se s ostatními a nehledat ideál a normu.
Milé mladé dívky, nebojujte s nikým, leda tak s tím, co dlužíte sami sobě. Pokud máte pocit, že jste vy, ty druhé, držím vám pro obtížnost trasy, kterou musíte ujít, palce. Věřím však, že máte na povzbuzení někoho vám osobnějšího. A pokud ne, tak se někdo časem určitě najde. Jde jen o to, důstojně prožít dny, kdy jste jen sama se sebou.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2020, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing