Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Knihy, nedůležitá součást našeho života?

Barbora Moudrá, věk: 15 let

Pozastavme se společně nad myšlenkou, proč si v dnešní době spousta lidí místo poučných věcí, nebo čtení knížek sedne k televizi a kouká se na filmy nebo "nekonečné seriály" typu Ordinace v Růžové zahradě. Vždyť je dokázané, že malé děti se naučí dříve zapnout a ovládat počítač, než zavázat kaničky od bot. Vážně se naše generace musí hnát tak dopředu a nezastavit se nad krásou a tajemstvími jež skrývají knih?

Mezi mé největší záliby patří klavír, zpěv, divadlo, kytara a psaní knížek. Moje první knížka, kterou jsem napsala, se jmenuje Okouzlující Lovevery. Napsala jsem jí už před několika roky. A proč neznáte žádnou spisovatelku mého jména? Proč neznáte knížku „Okouzlují Lovevery“? 

Víte, strach z neznámého, jako je vydání knížky, z prvního kroku a odmítnutí, nebo to, že je taková doba, kdy se všichni dívají na televize, mladá generace sedí u počítačů a jsou na nich závislí, i když si to nechtějí připustit, že je zbytečné se snažit o vydání knihy. 

Knížky se bohužel za dřívějších dob cenily více. Ale proč to tak vůbec je? Proč jsou počítače a stránky, jakou je facebooku, youtube a další tolik navštěvované mladou generací a málokdo z těch mladých lidí si otevře knihu, pohodlně se posadí s šálkem čaje a začte se do krásných poutavých knih? Ti starší se zase vymlouvají na povinnosti, na nedostatek času a spoustu práce, které přece „musí“ stihnout.

 Proč se svět žene někam dopředu a chvíli se nezastaví? Vždyť stačí zpomalit a rozhlédnout se kolem sebe. Kolik krás nám svět dává, kolik tajemství nám skrývají knížky. Nebo proč nechodíme do přírody a radši si sedneme na gauč a pustíme si nějaký film, nebo „nekonečný seriál“ typu Ordinace v Růžové zahradě, kde se ničeho poutavého nedočkáme? 

Když jsme malý, máme obrovskou představivost. Kluci si hrají na piráty a holčičky na princezny, avšak postupem času se i jejich životy začnou měnit směrem k elektronice. Větší kluci hrají raději hry na počítači, než aby si zašli do přírody nebo si četli knížky. Pozastavme se nad tím a zeptejme se znovu na otázku: „Proč?“ Jako mladí mají přece tak velkou paměť a představivost, kterou si u počítačů pouze ničí a nerozvíjí. Nakonec přejdou z nižšího ročníku základních škol do vyššího ročníku nebo na střední a mají problémy s učením, protože si musí omezit hry a ostatní nesmyslnosti, na kterých se už stali bohužel závislí. Vždyť je dokázané, že děti se naučí dříve zapnout a ovládat počítač, než zavázat kaničky od bot.

Vím, že tímto mým povídáním a mou myšlenkou vás spíš neoslovím, ale stejně bych byla ráda, kdybyste se nad tímto problém alespoň zamysleli a zastavili. Jsme přece lidé vyspělí, kteří si čas dokáží ovládat sami a na nikoho nebo nic jiného to nemusí svádět.

 „Za to může práce…“, řekne si někdo. Ne, za to nemůže práce. Máte opravdu tolik práce, že vám zabere 24 hodin? Podívejte se spíš na váš denní rozvrh a pracování s časem. Ráno vstanete, jdete do práce, popřípadě do školy, přijdete a máte ještě spoustu času, tak proč jí zbytečně promarnit? 

Můžete si přece za 7 dní z týdne udělat čas i na něco zábavnějšího, u čeho se pobavíte, budete bát, naučíte se novým věcem a ještě si rozšíříte slovní zásobu a to vše vám umožní knižní svět, který skrývá spousty tajů a záhad, krásy našeho jazyka, příběhů vymyšlených či ze života a pak si vzpomeňte na to, že každý z nás má v sobě ukrytou podobnou schopnost něco krásného napsat a kolik spisovatelů může být, jen kdyby se nebáli nevlídné doby, kdy se knížkám skoro nikdo nevěnuje.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing