Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Kamarádky

Milé ženy, spisovatelky...

Dana Daňková, věk: 53 let

Když jsem dostala odvahu jít se svojí kůží na trh a poslat první fejeton o Chudobě, netušila jsem, milé ženy – spisovatelky, že se stanu vášnivou čtenářkou...

„Ták a je to...,“ ťukla jsem prstem na klávesnici svého notebooku. Právě jsem se zapojila do projektu: „Česko hledá spisovatelky.“ Spíš se zvědavosti, zda mě vyberou do druhého kola a zda jsem „čitatelná“ i pro jiné ženy. Ženy, jejichž hranice roků omezená není a všechny své životy prožívají. 

Začala jsem psát asi před pěti lety v hotelovém pokoji v Paříži. Než jsem odjela, nakreslila jsem obrázek očí, které jsem z celé své duše milovala. Ten obrázek jsem namalovala muži, s kterým jsem se právě rozešla. „Ty jsi fakt nenormální...,“ přišla odpověď, která v mé zraněné duši zápasila, bojovala a zmítala se zároveň. A tak jsem psala, stulená na posteli v cizím pokoji, tam daleko od domova a od jeho objetí. Vše, co jsem cítila, jsem vypsala. Vše, co jsem potřebovala, ze sebe dostala. Plno dopisů pravdy, neboť tak jsem ji tenkrát viděla. Plno slov, co odezvu nemělo... 

Moje duše se při psaní vznášela a objevila svého strážného anděla. Teď píšeme spolu. O všem, co jsem před tím neviděla. Některé zážitky, pohledem mého anděla.

A pak mi přišel jednoho dne dopis od kamaráda. „Milá Andělko,“ tak mě totiž nazývá: „Četl jsem tvůj příspěvek v soutěži, moc se mi líbí, ale do soutěže se nehodí, píší tam ženy o svých dennodenních starostech a mají jiný pohled na svět než ty. Jednoduše řečeno, nebude se jim chtít přemýšlet nad tím, co píšeš.“ Byla to studená sprcha. „Ale já jsem já, nebudu psát jinak, nebudu se přizpůsobovat, když jsem se konečně našla...“ zněl ve mně hlas, napůl sklíčené a napůl rebelské duše.

A tak, vyburcovaná těmito slovy, jsem zasedla ke svému počítači a začala číst. Číst fejetony žen, které stejně jako já šly se svojí kůží na trh a které měly být údajně o úplně jiném životě a pohledu na život než ten můj.

A světe div se! Při čtení vašich fejetonů, milé kolegyně, si občas utírám slzy ze svých očí a jindy se válím smíchy. Objevila jsem spřízněné duše, co hloubku ve svých textech vytvořily. Stala jsem se vášnivou čtenářkou fejetonů ze života. Neboť není pravda, co napsal můj kamarád, je mezi vámi mnoho žen, co objevily svoji duši a nebojí se o ní psát a jiným lidem příběhem svým radu dát...

Ať tak, či tak, moje psaní mě dovedlo ke stavu mysli, kdy dnes s láskou, neboť ta ve mně zůstala, děkuji svému expříteli, za dar který mi dal a to je moje psaní. Jako malá holčička jsem totiž prohlásila, že jednou budu spisovatelka a budu si ilustrovat svoje knížky. Sen malé holčičky se mi však v toku života vytratil. Můj expřítel mi ho však připomněl. Někdy na začátku nechápeme, proč se nám některé věci dějí, ale protože náhody neexistují, pochopení dříve či později nalezneme.

A tak milé ženy pišme. Vyčmrkejme, vyryjme, nebo vymalujme svoje bolesti. Do pestrých barev oblečme svoje radosti a do něhy obalme svoji lásku...je to nádherná forma toho, jak si uspořádat myšlenky. Neboť to, co vzniká při psaní je klid. Klid v mysli i na duši.

 A pak? Pak je úplně jedno, jestli vyhrajeme...


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing