Home Fejetony
2017
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2017
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2017
Archív fejetonů
2013 - 2017

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Kamarádky

Milé ženy, spisovatelky...

Dana Daňková, věk: 53 let

Když jsem dostala odvahu jít se svojí kůží na trh a poslat první fejeton o Chudobě, netušila jsem, milé ženy – spisovatelky, že se stanu vášnivou čtenářkou...

„Ták a je to...,“ ťukla jsem prstem na klávesnici svého notebooku. Právě jsem se zapojila do projektu: „Česko hledá spisovatelky.“ Spíš se zvědavosti, zda mě vyberou do druhého kola a zda jsem „čitatelná“ i pro jiné ženy. Ženy, jejichž hranice roků omezená není a všechny své životy prožívají. 

Začala jsem psát asi před pěti lety v hotelovém pokoji v Paříži. Než jsem odjela, nakreslila jsem obrázek očí, které jsem z celé své duše milovala. Ten obrázek jsem namalovala muži, s kterým jsem se právě rozešla. „Ty jsi fakt nenormální...,“ přišla odpověď, která v mé zraněné duši zápasila, bojovala a zmítala se zároveň. A tak jsem psala, stulená na posteli v cizím pokoji, tam daleko od domova a od jeho objetí. Vše, co jsem cítila, jsem vypsala. Vše, co jsem potřebovala, ze sebe dostala. Plno dopisů pravdy, neboť tak jsem ji tenkrát viděla. Plno slov, co odezvu nemělo... 

Moje duše se při psaní vznášela a objevila svého strážného anděla. Teď píšeme spolu. O všem, co jsem před tím neviděla. Některé zážitky, pohledem mého anděla.

A pak mi přišel jednoho dne dopis od kamaráda. „Milá Andělko,“ tak mě totiž nazývá: „Četl jsem tvůj příspěvek v soutěži, moc se mi líbí, ale do soutěže se nehodí, píší tam ženy o svých dennodenních starostech a mají jiný pohled na svět než ty. Jednoduše řečeno, nebude se jim chtít přemýšlet nad tím, co píšeš.“ Byla to studená sprcha. „Ale já jsem já, nebudu psát jinak, nebudu se přizpůsobovat, když jsem se konečně našla...“ zněl ve mně hlas, napůl sklíčené a napůl rebelské duše.

A tak, vyburcovaná těmito slovy, jsem zasedla ke svému počítači a začala číst. Číst fejetony žen, které stejně jako já šly se svojí kůží na trh a které měly být údajně o úplně jiném životě a pohledu na život než ten můj.

A světe div se! Při čtení vašich fejetonů, milé kolegyně, si občas utírám slzy ze svých očí a jindy se válím smíchy. Objevila jsem spřízněné duše, co hloubku ve svých textech vytvořily. Stala jsem se vášnivou čtenářkou fejetonů ze života. Neboť není pravda, co napsal můj kamarád, je mezi vámi mnoho žen, co objevily svoji duši a nebojí se o ní psát a jiným lidem příběhem svým radu dát...

Ať tak, či tak, moje psaní mě dovedlo ke stavu mysli, kdy dnes s láskou, neboť ta ve mně zůstala, děkuji svému expříteli, za dar který mi dal a to je moje psaní. Jako malá holčička jsem totiž prohlásila, že jednou budu spisovatelka a budu si ilustrovat svoje knížky. Sen malé holčičky se mi však v toku života vytratil. Můj expřítel mi ho však připomněl. Někdy na začátku nechápeme, proč se nám některé věci dějí, ale protože náhody neexistují, pochopení dříve či později nalezneme.

A tak milé ženy pišme. Vyčmrkejme, vyryjme, nebo vymalujme svoje bolesti. Do pestrých barev oblečme svoje radosti a do něhy obalme svoji lásku...je to nádherná forma toho, jak si uspořádat myšlenky. Neboť to, co vzniká při psaní je klid. Klid v mysli i na duši.

 A pak? Pak je úplně jedno, jestli vyhrajeme...


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2017, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Muži

Malý příběh o lásce

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Láska by měla být hlavně radost. Jakmile ji cítíme víc jako trápení, je lepší to v sobě uzavřít. Navrátit do života...

Téma: Muži

Malovat či nemalovat?

Jitka Kubešová, věk: 56 let

Přečíst

Taková těměř hamletovská otázka. Jak reagovat na ono mužské přání, že byste se mu líbila víc nenamalovaná. Já jsem si své...

Téma: Zaměstnání

Denní sprcha

Kateřina Horová, věk: 26 let

Přečíst

Čas nebezpečně tiká, odbíjí a my rosteme s našimi vzpomínkami - dokážeme se vůbec někdy správně rozhodnout a proč?

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing