Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Rodina

Jak přežít stáří.

Hana Šimková, věk: 70 let

Fejeton, který lidi nepřístupné pravdě a mladé lidi docela děsí,ale je v něm hluboká pravda, velká nadsázka a docela optimistický konec .

Jak přežít stáří.


Stáří je potvora plíživá , dostaví se, vloudí se do nás a vytrvale o sobě dává vědět. Co to vlastně je za fenomén ? Odstrkujete ho, nechcete ho brát na vědomí, mysl máte na – náct ,ale tělo začíná se stářím spolupracovat. Chátrá!! Tu a tam povislá kůže, vráska, která nás děsí,ale to vizuální není nejhorší. Stáří se nám dostane pod kůži,do kostí, kloubů, vnitřností. Tam si hledá pohodlný  úkryt.Poznáme to podle toho, že nás začne všechno bolet, klouby vržou, tlak stoupá, srdce vynechává.

Je zajímavé, jak se které tělo dokáže bránit. Některé to vzdá, došourá se do parku a krmí ptáčky. Je smířené a tiše čeká na konec.Jiné tělo je ješitnější, hlavně tělo ženské. Brání se, nutí svoji majitelku chodit na kosmetiku, vyhlazovat vrásky, opečovávat se a v poslední řadě do sebe nechá řezat skalpelem, aby omládlo. Chyba, stáří se nechce nechat ošálit. Je jeho čas  a tak co mu do toho kecáte? Z pomsty začne omlazenému tělu připomínat,, že tady opravdu je, tím, že mu začne znemožňovat mladistvý pohyb.Zavrtá se mu v kloubech. Přijde endoprotéza a tělo si zase myslí, že má vyhráno. Houby!!! Začnou padat zuby, vlasy šedivějí, řídnou, nehty se lámou  a tělo má stále větší honičku Snaží se stáří zapudit.Začíná sportovat, běhá za děvčaty,nasadí si nové zuby, vlasy obarví a maká. Pokud tělo vlastní nějaké peníze, tak i tu mladou holku dostane. Ženské tělo si hledá také mladé  milence ,ale přece jen více vydrží. Mužské tělo dříve ztrácí dech, vyčerpá se  tělesně i finančně a mladá dívka odchází za jiným bohatým starším tělem Tyto pijavice starších těl ještě netuší, že i ony  mají stáří v patách.

Stáří je mrcha. Někdy nechá tělo vydechnout, ono si poskočí a už by chtělo psát recept. Pokud vlastníme zrcadlo a trochu vidíme, zarazíme se včas. Tohle tělo k nám patří? Kde jsme ztratili,to  co jsme měli před léty ?Tohle přece ne chceme, nelíbí se nám to, vždyť náš mozek chce dělat to, co dříve. Třeba se svléknout do plavek a nechat se obdivovat na pláži.

Tělo však sklízí soucitné pohledy těch, kteří ještě netuší, nebo se tušit bojí.. Ani se na naše tělo nechtějí dívat, protože tato smutná podívaná i jim něco naznačuje. Odvlečeme tedy naše  tělo do chládku , protože slunce už mu nedělá dobře. A přemýšlíme, jak si tento nepříjemný pocit nahradit. Jak s tímto tělem napadeným stářím žít?Jak s ním dožít? Co tomu tělu ještě zbývá? Pokud mu zůstal nenapadený mozek, snažíme se ho využít. Učíme se ještě řeči i když nevíme proč, vzděláváme se i když to za chvíli zapomeneme, luštíme křížovky v domnění, že paměť vydrží déle. Čteme, protože cizí životy jsou daleko zajímavější než ten náš a ještě k tomu vymyšlené tím, kdo ještě myslí.

Stáří potvora tělo ponouká, aby se alespoň dobře najedlo, když už z toho života moc nemá. Ví, že tělo tučné rychleji chátrá, špatně dýchá , je naštvané a stáří se přestává bránit.“A co takhle alkohol?“ svádí nás stáří. Ví, že alkoholem se tělo ničí ještě víc. Jatýrka odcházejí a stáří se raduje. Já ti dám hrát si na mladíka, nebo mladici, jednou jsem tady, tak se s tím smiř!!! Začneme stáří provokovat, chceme zdravě žít a tak si tedy neustále něco odpíráme. To nesmím, po tom tloustnu, po tomhle mě zlobí žlučník a další vnitřnosti. Pak ale člověka napadne, co vlastně ještě může? Co nám zchátralé tělo dovolí ? Nic!!! Dělejme  co chceme, stáří se nezastaví. Házíme mu klacky pod nohy  a ono nám to vrací herdou do zad a ostatních částí těla. J e totiž vtíravé a nevyléčitelné.

Koupíme si psa. Chodíme s tělem a se psem kolem hřbitova říkáme si kdy??

A pak se stane nějaký zázrak a my se s tělem smíříme. Mrkneme na svého věrného psíka, poskočíme si s ním jak to dokážeme, s tělem se  smíříme, stáří akceptujeme,přijmeme za vlastní a začneme žít v mezích možností. Vždyť venku přece stále svítí slunce, kvetou pampelišky, děti a vnoučata zdárně rostou, pes nás má rád a my zjišťujeme, že život je přece jenom krásný. 

Stáří se usměje a je na nás pyšné!!!!

!


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Když člověk zestárne

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Jak to v nevěřících rodinách dnes vypadá. Jak kariéra vládne nad citem a úctou! A jak tím pádem přibývá nemocí...

Téma: Rodina

Křtiny

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Někdy nám život nadělí spoustu neočekávaných nebo i "očekávaných" situací. Někdy se jim dá zasmát, ale někdy jsou spíše...

Téma: Erotika

Noční představy

Martina Peřestá, věk: 32 let

Přečíst

Noční představy moje nebo všech žen? Většina z nás občas přemýšlí, čím oživit dosavadní vztah nebo manželství. Nabízí...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing