Home Fejetony
2018
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2018
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2018
Archív fejetonů
2013 - 2018

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Jsou houbaři bordelaři ?

Michaela Kubátová, věk: 47 let

Je fajn, když se koníček jednoho člena rodiny spojí se zájmen druhého. Ještě lepší je, když takové spojení zájmů může přinést něco užitečného.

Nastal nám podzim a po dlouhém suchém létě začalo konečně pršet. Déšť je pro vášnivého houbaře něco jako pravý dar z nebes. Pokud prší, je totiž celkem pravděpodobné, že začnou růst houby. Můj manžel je vášnivý houbař. Do lesa se vydává minimálně dvakrát do týdne. V případě, že houby ještě nerostou  vyráží na obchůzku, jestli konečně nezačaly. Pokud objekty jeho vášně začnou častěji vystrkovat kloboučky, chodí do lesa skoro denně. Proto já, aby ze mě nebyla houbová vdova, už několik let vyrážím s ním. Je to fajn procházka, nemusím do posilovny a navíc má rodina vždy co na talíři.

Jenže já houby nejím a po pár dnech intenzivního sběru, následného sušení ve výkonné sušičce, smaženicích k večeři a houbových řízků k obědu protestují i obě děti. Neustále se ptají, kdy už se náš dům zbaví toho houbového parfému. Letos jsem tedy změnila plány a místo hub jsem se rozhodla sebrat v lese nějaké odpadky.

Ano v lese jsou odpadky. Dokonce i při soustředěném sběru hub občas zahlédnete tu plastovou láhev, tu sáček od bonbonů. Chtěla jsem lesu trochu odlehčit. Proto šel v neděli manžel do lesa s košem na houby, zatímco já si nesla velký pytel do odpadkového koše, vidlici na grilování a rukavičky, které jsem si promyšleně schovala po barvení vlasů. Na první křižovatce lesních cest jsme se rozdělili. Manžel se chechtal a posměšně mi přál šťastný lov. Za chvíli mi zmizel mezi stromy v ranní mlze.

Neudělala jsem ani pět kroků a v mém pytli se nesly dva obaly od tatranek a kus alobalu. Jak dopoledne plynulo, pytel se plnil. Plnil se docela rychle a proto byl, asi po půl hodině, už docela těžký. Nevěřili byste, ale několik tetrapakových obalů od mléka, pár plastových lahví, dokonce plechové krabičky od rybiček a velmi mnoho plastových sáčků od čipsů a bonbonů se docela pronesou. Po hodině jsem už sotva klopýtala, pytel jsem vlekla za sebou místo abych ho nesla.

Ruce jsem i přes rukavice měla zcela rozškrábané od ostružiní a jiného trní. Několik škrábanců mám i na obličeji. Jen díky štěstí mi větev, z pod které jsem dolovala starou holinku, nevypíchla oko. Na místo srazu jsem, po domluvených dvou hodinách, dorazila s předstihem a na pokraji sil. Manžel, s úsměvem na tváří, nesl svůj košík plný hub a vypadal velmi odpočatě. Jelikož jsem v lese, kromě slečny venčící psa, nepotkala nikoho jiného než sběrače hub, musím se ptát : ,, Jsou houbaři bordeláři?“ A nakonec  bych ráda poprosila všechny lesní nepořádníky, aby ty odpadky, když už musí, pohazovali k okrajům cest. Děkuji předem. Nám, co se o les chceme starat, tím  ulehčí práci.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá letní kolo soutěže! Ročník 2018, 1.7. až 30.9.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Sárinka

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

Rodina je dobrá, když ji máme, ale čas od času je docela zdravé si od ní odpočinout a pak jsme si vzácnější.

...

Téma: Kamarádky

Psí velmoc

Jana Kořánová, věk: 71 let

Přečíst

O tom, že jsme se stali častými majiteli psých mazlíčků, které nahrazují i kamarády a kamarádky mnohým z nás. A nejen to, ale i cit...

Téma: Rodina

Sucho

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Možná si řeknete, že problém sucha pod téma rodina nepatří. Jenomže - jenomže nedostatek vody a nutnost šetření z ní se dotýká úplně...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing