Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2014, Kolo: podzimní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Jsou houbaři bordelaři ?

Michaela Kubátová, věk: 47 let

Je fajn, když se koníček jednoho člena rodiny spojí se zájmen druhého. Ještě lepší je, když takové spojení zájmů může přinést něco užitečného.

Nastal nám podzim a po dlouhém suchém létě začalo konečně pršet. Déšť je pro vášnivého houbaře něco jako pravý dar z nebes. Pokud prší, je totiž celkem pravděpodobné, že začnou růst houby. Můj manžel je vášnivý houbař. Do lesa se vydává minimálně dvakrát do týdne. V případě, že houby ještě nerostou  vyráží na obchůzku, jestli konečně nezačaly. Pokud objekty jeho vášně začnou častěji vystrkovat kloboučky, chodí do lesa skoro denně. Proto já, aby ze mě nebyla houbová vdova, už několik let vyrážím s ním. Je to fajn procházka, nemusím do posilovny a navíc má rodina vždy co na talíři.

Jenže já houby nejím a po pár dnech intenzivního sběru, následného sušení ve výkonné sušičce, smaženicích k večeři a houbových řízků k obědu protestují i obě děti. Neustále se ptají, kdy už se náš dům zbaví toho houbového parfému. Letos jsem tedy změnila plány a místo hub jsem se rozhodla sebrat v lese nějaké odpadky.

Ano v lese jsou odpadky. Dokonce i při soustředěném sběru hub občas zahlédnete tu plastovou láhev, tu sáček od bonbonů. Chtěla jsem lesu trochu odlehčit. Proto šel v neděli manžel do lesa s košem na houby, zatímco já si nesla velký pytel do odpadkového koše, vidlici na grilování a rukavičky, které jsem si promyšleně schovala po barvení vlasů. Na první křižovatce lesních cest jsme se rozdělili. Manžel se chechtal a posměšně mi přál šťastný lov. Za chvíli mi zmizel mezi stromy v ranní mlze.

Neudělala jsem ani pět kroků a v mém pytli se nesly dva obaly od tatranek a kus alobalu. Jak dopoledne plynulo, pytel se plnil. Plnil se docela rychle a proto byl, asi po půl hodině, už docela těžký. Nevěřili byste, ale několik tetrapakových obalů od mléka, pár plastových lahví, dokonce plechové krabičky od rybiček a velmi mnoho plastových sáčků od čipsů a bonbonů se docela pronesou. Po hodině jsem už sotva klopýtala, pytel jsem vlekla za sebou místo abych ho nesla.

Ruce jsem i přes rukavice měla zcela rozškrábané od ostružiní a jiného trní. Několik škrábanců mám i na obličeji. Jen díky štěstí mi větev, z pod které jsem dolovala starou holinku, nevypíchla oko. Na místo srazu jsem, po domluvených dvou hodinách, dorazila s předstihem a na pokraji sil. Manžel, s úsměvem na tváří, nesl svůj košík plný hub a vypadal velmi odpočatě. Jelikož jsem v lese, kromě slečny venčící psa, nepotkala nikoho jiného než sběrače hub, musím se ptát : ,, Jsou houbaři bordeláři?“ A nakonec  bych ráda poprosila všechny lesní nepořádníky, aby ty odpadky, když už musí, pohazovali k okrajům cest. Děkuji předem. Nám, co se o les chceme starat, tím  ulehčí práci.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá zimní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.1. až 31.3.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Past na tchýni.

Miloslava Černá, věk: 80 let

Přečíst

Pro seznámení s rodinou mého bratra jsme vybrali nabídku společného víkendu na chalupě, kterou si náš táta na penzi zrekonstruoval. Všichni...

Téma: Rodina

Šílená Pejskařka

Lenka Staníčková, věk: 27 let

Přečíst

Pes nejlepší přítel člověk, ale největší nepřítel přítele. O tom, jak se z normální obyčejné holky stane šílená...

Téma: Rodina

Konečně společný výlet

Dagmar Tomášková, věk: 55 let

Přečíst

Jak se nám podařilo ušetřit čas na výlet a jak dopadl s nezvaným společníkem...nebo spíš společnicí...

...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing