Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: letní, Téma: Móda, nákupy, záliby

Šoping

Kateřina Šebestová, věk: 37 let

Téma tohoto fejetonu nás zavádí do obřích shopping parků, kde si můžete koupit co chcete, pokud na to máte peníze. Zároveň zde vyvstává otázka, zda nejde o zbytečné plýtvání a megalomanství.

Jsem z malého města. Mám smůlu, že u nás není postavené žádné nákupní centrum. A tak vyrážíme s kamarádkou na šoping. Šíleně se těším co si dnes koupím na oblečení. I kdybych si koupila jen jedinou věc, výlet bude stát za to! Jen tak se procházet značkovými obchody nacpanými oblečením, botami, kosmetikou a tisícem dalších krásných zbytečností. Stačí se jen dívat a mám z toho opojný pocit. Všechno, i to co si nekoupím, si můžu jen tak vyzkoušet! Prodavačky budou milé a nikdo se na mě nebude mračit, že jsem si to zkusila a nekoupila.

To není jako u nás doma. Máme tam na náměstí jeden malý a dosti předražený butik. Když si tam zkusím jen jednu halenku a vracím ji, že ne, prodavačka se na mě naštvaně tváří a z výrazu obličeje ji čtu, že bych si to přece měla koupit, když už jsem to zkoušela, ne? Odcházím z obchodu, pípnu na pozdrav, ale odpovědi se nedočkám. Prodavačce se krásně podařilo, vzbudit ve mně pocit viny.

Ale tady je to jiné. Tady se všichni předhánějí, abych nakoupila u nich. Kdybych měla hodně peněz, tak bych si nakoupila všechno! Plno „hader“. Kabelky sladěné s oblečením, botami, šperky i se spodním prádlem. Každý den bych měla na sobě nové kombinace a pořád bych si něco kupovala. Pořád!

A už jsme tady. Vítá nás shopping park. Musíme zaparkovat v podzemním parkovišti. Trochu to tu vypadá jak ve sci-fi filmu. Hlavně si zapamatovat písmeno a číslo parkoviště. Výtahem jsme vyjeli do přízemí.Nádhera. Rozlehlá hala, uprostřed ulička tak široká, aby mohla pohltit davy nakupujících lidí. Prosklená střecha, spousta vysokých živých rostlin v květináčích. Jeden obchod vedle druhého. Vbíhám do prvního.Prohrabuji se ramínky přeplněnými halenkami, svetříky, kalhotami a šaty. Co si jen vyberu? Nejlépe od každého něco. A už běžím s náručí plnou oblečení do zkušební kabinky.A zkouším. Jenže ta halenka je nějak moc krátká, to by mi táhlo na záda, svetr je moc široký, šaty mají divný střih. Nejsou ani do pasu ani pod prsa tak nějak mezi tím, což mě pořád nutí si je stahovat dolů. Z kalhot mi lezou zase ledviny, protože mají nízko pas. Teď vidím cenu – ta je dosti šílená. Nevadí. Je tu přece spousta jiných obchodů.Po třech hodinách zkoušení, vyslékání a oblékání už toho mám dost. Počáteční euforie mě nějak přechází. Oblečení jsou tu mraky, ale ty střihy mi prostě nepadnou. Buď je to ušité moc krátké, nízké nebo naopak vysoké, hubené, a když už je to dobré, tak zase šílená cena.Když si pomyslím, kolik je tu oblečení. Co dělají s tím, co se neprodá? Kam to dají. Vyhodí, spálí, dají na charitu. Pošlou do jiné země? Vše se přece neprodá se slevou v sezónním výprodeji. A kolik dalších shopping parků u nás je! Co se s tím vším oblečením potom děje? Jsou to tuny šatstva. A tak mi hlavou probleskuje myšlenka o zbytečném plýtvání, lidské nenasytnosti a megalomanství.

PS: Koupila jsem si jen voňavé svíčky.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing