Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2013, Kolo: podzimní, Téma: Zaměstnání

Píp šou, aneb ukradená bible

Hana Dvořáková, věk: 44 let

Lidé často říkají, že knihovnice si v práci čtou. Existuje ale spousta dalších činností, které je třeba v knihovně udělat. Fejeton představuje jednu z nich.

Píp šou, aneb ukradená bible

Barák nabitý informacemi od shora dolů. Stále tu šustí papír, ve všech místnostech už vrní počítače. Někdo tu hledá klid, někdo si tu hraje. V podstatě můžete skoro všechno. Pravda, ještě nevím o žádné, kde by měli žebřiny na cvičení. Tisíc představ o knihovně a všechny budou zřejmě správné. Našince potěší, že laskavý čtenář v průběhu posledních let pozměnil představu o knihovnicích, šedých myších se silnými skly, bez kapky smyslu pro humor. Ale je hezké, že si pořád všichni myslí, že knihovnice si v práci čtou. Ne že by nečetly. Věnují se, vedle všem zjevnému poskytování výpůjčních služeb, otravné administrativní činnosti, řídí se směrnicemi a příkazy, což bez čtení docela dobře nejde. Ale existují i další činnosti, které laskavý čtenář nevidí. Jednou z nich je kupříkladu revize knihovního fondu. Odborná činnost, kterou, jak jinak, nařizuje zákon.

Já jí říkám píp šou. Jednak podle pípnutí, které se ozve při každém načtení čarového kódu dlouhým skenerem. Jednak je s ní veselo už dlouho před tím, než vlastně započne. Plakát o zavření knihovny v určitém termínu se nikdy nelíbí. „To je pořád něco, paní knihovnice, teď jste měla dovolenou, teď zas revize.“ Kouzelně se na laskavého čtenáře usmívám. „Musel byste změnit zákony této země. Zákoník práce a Knihovní zákon. Ale vězte, že ještě před deseti lety bychom museli zavřít nejmíň na 3 týdny. To ještě nebyl počítačový systém a to tedy bylo.“ Jestli ho to uklidnilo, nevím, každopádně už mlčel. K mému velikému štěstí, protože v podstatě nevím, co bylo. V dávných dobách předpočítačových jsem se totiž žádné podobné revize nezúčastnila. Rozkládání tisíců lístečků a vyhledávání, jak mi o tom vyprávěly kolegyně, bylo ale určitě časově mnohem náročnější.

Skutečný začátek píp šou nastane příchodem revizní komise, zapojením dlouhého skeneru a spuštěním revize v systému. A už to frčí. Jedna knížka za druhou, za třetí, za čtvrtou… Ten chudák, který dostal za úkol kontrolovat vstupy přímo v počítači, už možná spí. Ještě že se občas místo pípnutí ozve zvuk zcela jiný. Budík. Hlásí nějakou nesrovnalost. Většinou se skeneru nechce číst. Pro velký úspěch znovu a zase jedna knížka za druhou; Pán prstenů, Andulka Kareninová. Hýbe se to kupředu. Pauza na kafíčko a pro dnešek ještě pár regálů. Na zítra už toho moc nezbývá. Tak akorát. Knihy, brožury, časopisy i CD a DVD. Káva, chvilka povídání a pak komise zmizí a já se vrhám horečně do úklidu neuspořádaných polic
s knihami. Aby to tady nevypadalo jako po výbuchu. Fyzicky revize končí vytištěním seznamu chybějících dokumentů. Spoustu jich ještě vyhledám. Skener laškoval a prostě si pípal jen tak do větru. Pár ukradených tu přece jen zůstalo. A mezi nimi Dětská bible. Mělo by mě to mrzet, jsme přece rozpočtová organizace a knížky nakupujeme z peněz rozpočtu města. Mělo, ale spíš mě to těší. Těch pár knížek to stejně nevytrhne a pocit, že to s námi není zas tak špatné, pohladí na duši. Předpisy pamatují na nenechavé ruce čtenářů a povolují určité procento ztrát. Jsou v této oblasti velmi moudré. Je přeci lepší stovka knížek ukradených než dvacet „ležáků“, na které se práší.


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing