Home Fejetony
2019
Chci si
stáhnout román
Podmínky Vyhodnocení
2019
Kontakt Naše
spisovatelky
Finále
2013 - 2019
Archív fejetonů
2013 - 2019

Archív - soutěžní příspěvek

Ročník: 2015, Kolo: zimní, Téma: Muži

Recept na zpříjemnění pondělního rána

Katarína Jirková, věk: 30 let

Taky nesnášíte pondělní rána, kdy musíte vylézt z krásně vyhřáté pohodlné postele a jít za tmy a ukrutné zimy do práce? Jsem osobou, která donedávna přímo nenáviděla podobná rána. Jenom při slově pondělí jsem měla nevrlou náladu už dopředu v pátek. Emoce při slovech pondělní ráno pro mě byly a priori špatné. Zhruba stejné jako když se řekne: Tu osmičku budeme muset vytrhnout. Nebo: Nevím, proč to auto nestartuje. Potom se ovšem stalo něco, díky čemuž jsem změnila svůj přístup. Pokud jste zvědaví, jak toho dosáhnout, poskytnu vám unikátní recept, který není vůbec náročný. Tedy…ne více složitý než některé recepty na francouzské pokrmy.


Potřebujete pouze následující ingredience: zimu, pondělí, ráno, kdy jste opravdu špatně naladěni, takové podmínky počasí, aby se z nebes valila mraka sněhu, deštník zapomenutý doma a náhodného kolemjdoucího, který deštník doma nezapomněl. Kolemjdoucí je dobrou duší a rád komukoliv pomůže.

Vyskytnul se jedno sněžné pondělí na křižovatce. Náhodný kolemjdoucí s deštníkem. Na které křižovatce, to neprozradím. Chci se vyhnout návalu zvědavců. A ano, budu v tomto trošku…sobecká, nechám si ho jen pro sebe. Bylo to pondělí, kdy z oblohy padala velká sněhová nadílka. Kdyby jenom velká, nazvala bych jí přímo megalomanskou. V hlavě se mi promítalo, co vše musím v práci a nejenom tam udělat, každý můj krok byl s povzdechem. Nejdříve to byl těžký krok pod vidinou pracovních a domácích povinností. Následně vlivem nabaleného sněhu na botách, což můj krok přitížilo o cca dvě kila na botu. V duchu jsem si představovala, jaké by to bylo, kdybych byla o ta čtyři kila, co mám na nohou lehčí v tukových zásobách. Nálada odpovídá venkovnímu bodu mrazu. Ta čtyři kila tuku jen tak dolů nedám. Po chvilkovém kontaktu já - to co se valí z nebes, byl ze mě sněhulák. 

Nyní si můžete pomyslet: Pche, co ta podivínka dělá venku bez deštníku? Pravda je taková, že bojkotuji deštníky. Nevěřím v jejich protektivní úlohu před deštěm, sněhem, kroupami, trakaři, žábami či čemukoliv dalšímu padajícímu z nebes. Moje pokusy vzít deštník ven skončily u: uletěl mi pod náporem uragánu, zlámal se při bouřce pod tíhou padající větve, pršelo na mě ze všech stran jen ne z vrchu, kdybych neměla brýle, vypíchla bych si s ním oko, pes jej považoval za aport a rozkousal jej, kočka si z něj udělala pelíšek a odmítla mi ho vydat. Máte taky podobnou zkušenost? 

Přímo s masochistickým potěšením jsem si na oné nejmenované křižovatce pozorovala, jak mě atakují jednotlivé vločky a vytváří mi na kabátě povrch, na kterém by se dalo provozovat sjezdové lyžování. Kolemjdoucí mladík již nemohl tento pohled zřejmě snést, a nabídnul mi kousek místa pod svým skromným deštníkem. Jeho nabídku jsem s radostí přijala. Ovšem ne z toho důvodu, že bych chtěla být ochráněna před sněhem, ale s tímto gestem se již setkáme pouze v romantických filmech. V rámci zpříjemnění zbytku pěší cesty jsem se rozhodla se sympaťákem konverzovat. Tato část příběhu není podstatná. Důležité je, že můj den najednou získal nové optimistické rozměry. Možná ten deštník úplně nezavrhnu, je skvělou pomůckou pro sbližování lidí. A pro zpříjemnění na první pohled nepěkných dnů. Jeho ochranně neochranné nebo neochranně ochranné funkce mi zatím prokázány nebyly, považuji je až za druhotné. Stejně na mě při sdílení deštníku sněžilo. Ale to je druhotné. Chci poukázat na to, že i pondělní ráno může být pěkné ve chvílích, kdy to nejméně čekáte. Na to, že milá gesta od milých lidí existují. A na to, že kdyby měl bílého koně, padnu mu kolem krku a ze svého života ho nepustím.

Již jsme se nesetkali. Zjevuje se jen ve sněžná pondělí na křižovatkách. Křižovatkách našich životů. Neodmítejte nabídnutý deštník, ať nám nevyhyne ingredience do receptu na zpříjemnění nepěkných pondělních rán. Vězte, že pondělní ráno vás může příjemně překvapit. I když se zdá, že je vše jen černobílé (v to ráno tomu tak skutečně bylo - kolem mě jen bílý sníh a černá obloha), nemusí to tak vždy být.

 


freeSATcz

Satelitní televize bez kompromisů, zábava pro celou rodinu, více než 70 programů

Prémiový balíček HBO MaxPak

6 kanálů za super cenu

Právě probíhá jarní kolo soutěže! Ročník 2019, 1.4. až 30.6.

Další nejnovější soutěžní fejetony čekající na Vaše hlasy!

Téma: Rodina

Mateřství, aneb když už jste v „tom“, tak vám nepomůže už ani Bůh.

Beata Mareke, věk: 36 let

Přečíst

Krutá a upřímná realita, toho, co vám nikdo neřekne a nikdo vás na to nepřipraví, aneb 25 plus 11 kg neskutečné lásky

...

Téma: Rodina

Zase ti důchodci ...

Dana Beňaková, věk: 60 let

Přečíst

Již několik let převládá ve společnosti názor, že právě důchodci jsou přičnou všeho toho "zla" ve společnosti, že jsou to právě oni, kdo nám...

... všechny soutěžní fejetony

Home | Soutežní příspěvky | Chci si stáhnout román | Pravidla literární soutěže | Napsali nám | Vyhodnocení | Kontakt

© 2012 Global Publishing